Na można już obejrzeć z Artystycznymi Ulubieńcami Kwietnia ale uznałam, że mówienie do kamery idzie mi tak fatalnie, że może przyjemniejszą formą będzie dla Was tekst ze zdjęciami. Dziś poczytacie o kolejnych rzeczach, które pomogą Wam w wyborze ciekawego tematu na rysunek. Tym razem książka i piosenka.

Infomacja dla nowych czytelnikow:

Aktualne Inspiracje (oraz YouTubowy odpowiednik czyli ) to miejsce, w którym polecam filmy, książki i piosenki, które są w jakiś sposób związane ze sztuką. Znajdziecie tutaj np. historie o ludziach, którzy odkryli swój talent, melodie o byciu artystą, powieści, które stanowią doskonały temat do zilustrowania lub takie, które pomagają lepiej zrozumieć rysunek.

No to jedziemy.

„Czerwony Smok” T. Harris

Zawsze, gdy wybieram książkę fabularną do „Ulubieńców”, w pierwszej kolejności szukam takiej, w której przewija się motyw rysunku/obrazu lub po prostu motyw bycia artystą. W kwietniu niespodziewanie przypomniałam sobie o jednej z moich ulubionych książek – „Czerwonym Smoku” T. Harrisa. To moim zdaniem najlepsza powieść z serii z Hanniballem Lecterem. Ważną rolę odgrywa tu wątek obrazu W. Blake’a „Wielki Czerwony Smok i Niewiasta Obleczona w Słońce”. Za jego sprawą jeden z bohaterów decyduje się na serię morderstw, a jego śladem podąża mój ulubieniec – Will Graham czyli ten, który schwytał Hannibala. Polecam fanom thrillerów i zachęcam do przyjrzenia się wspomnianemu obrazowi.

Znajcie jakieś inne powieści, w których obraz lub rysunek odgrywa tak wielką rolę? „Kod Leonarda da Vinci” się nie liczy 🙂

Uwielbiam okładki thrillerów z lat 70tych i 80tych!

King Crimson „The Nights Watch”

Podobnie jak powyżej starałam się znaleźć taką piosenkę, która jest nie tylko piękna (bo takich przecież nie brakuje) ale także powiązana ze sztuką. Tym razem wpadłam na piękną, wolną rockową . Utwór jest wyjątkowy, bo opowiada o… obrazie Rembranta o tym samym tytule. Melodia wpada w ucho, a tekst jest po prostu przepiękny. Zobaczcie fragment tekstu:

And so the pride of little men

The burghers good and true

Still living through the painter’s hand

Request you all to understand

Zazwyczaj spotykałam się z obrazami, które powstały na podstawie fascynacji piosenkami. Tutaj mamy piosenkę, która wyrosła z fascynacji obrazem. Gdybyście mieli napisać tekst o jakimś obrazie, to jaki byście wybrali?

Jeżeli podobają Wam się takie senne, usypiające ale piękne piosenki o rysunku, to przypominam jeszcze utwór <"Draw me"> zespołu Sonata Arctica. Tym razem jest o dziewczynie obdarzonej talentem do widzenia rzeczy takimi jakie są i przenoszeniu ich na papier. Także warto się zasłuchać!

Powyższe zdjęcie nie jest fotoshopowane! Benio sam je zrobił 🙂

A powyżej moja piękna tablica inspiracji. O tym jak ją zrobiłam poczytacie .

Na dziś to tyle. Opowiedzcie mi w komentarzach o rzeczach, które Was zainspirowały ostatnio. Nie muszą to być książki, filmy czy muzyka. Mam nadzieję, że moje notki i komentarze pod nimi staną się miejscem, dzięki któremu ludzie zaczną masowo wpadać na genialne pomysły :).

Inne przydatne teksty:

– Aktualne inspiracje: < 1#> <#2>

– Pomysł na Rysunek: , , , , , ,

tekst o mojej Tablicy Inspiracji