Nie chcę tym razem wywoływać w komentarzach kolejnej dyskusji na temat 'rozmazywac czy nie rozmazywać ołówka'. Pogadamy o tym gdzie indziej (konkretnie na ). Po prostu poczytajcie jak rozcierać, by wyszło dobrze.

Człowiek uczy się na błędach. Najlepiej na własnych. Pokażę wam więc jeden z moich starych rysunków. Oto portret Rihanny rysowany w 2007.

Jak widać próbowałam rozmazywać paluchem. Nie wyszło… Twarz wygląda na brudną.

A teraz dla kontrastu przykład pracy rozmazanej już bardziej umiejętnie:

W tym wypadku rozmazanie tła pomogło dodać pracy więcej realizmu. Zaznaczam jednak, że cała reszta jest już rysowana bez rozmazywania.

Jak zrobić takie tło?
Potrzebne będą miękkie ołówki (mogą być Progresso KOH-I-NOORa, to takie bez drewienek), dobra gumka do mazania, spory kawałek waty i ewentualnie patyczki do czyszczenia uszu. Możecie użyć grubszej kartki by praca się nie marszczyła podczas rozcierania ale to nie jest konieczne (mój rysunek powstał na kartce do ksero i nic mu nie jest). Ważne jednak by papier był gładki.

1.
Najpierw zacieniowałam tło. Zrobiłam to niezbyt dokładnie, ponieważ i tak zamierzałam je rozmazać. Użyłam ołówków Progresso widocznych na zdjęciu powyżej.

2.
Wszystko roztarłam. Ale nie chaotycznie i dziko, jak to zwykłam robić dawno temu. Ciasno zwiniętym kawałkiem waty spokojnie, powoli i z wyczuciem rozmazywałam pocieniowane fragmenty w kierunku taki, jakim układają się cienie. Dość często wymieniałam watę, by nie zabrudzić rysunku. Patyczkiem do czyszczenia uszu (brrr… niemiłe wspomnienie z dzieciństwa) roztarłam malutkie powierzchnie tła, znajdujące się pomiędzy Billie’m a gitarą.

3.
Gumką Factis wymazałam plamy światła, a grafitem poprawiłam jeszcze raz miejsca, które powinny być ciemniejsze…

4.
… i znów wszystko roztarłam tak jak w kroku 2.

Kroki 3 i 4 można powtarzać naprzemiennie tyle razy ile się chce, tak by być zadowolonym. Ja zadowoliłam się po trzech po powtórzeniach 😀

Tyle dziś ode mnie. Mam nadzieję, ze zdjęcia lepiej niż skany oddały moją pracę.