Teksty

Jak rysować materiały? 14

Tagi:

Rysując portret zapewne skupiacie całą swoja uwagę na narysowaniu twarzy. Wykonujecie ja bardzo szczegółowo, starannie. Na koniec zostawiacie rysowanie ubrania. Zajmuje zwykle dużą powierzchnię. A Wy po długim cieniowaniu twarzy nie macie już ochoty na rysowanie nudnego ubrania. I tym sposobem z fajnego rysunku wychodzi katastrofa. Dziś omówię materiały z, których ubrania sa robione. O samych ciuszkach także będzie notka.

Rodzaje materiałów
a. materiał we wzorki

 
Warto naszkicować sobie nie tylko to jak układa się materiał ale także rozmieszczenie wzoru. Na początek najłatwiejsze będą paski. Odstępy pomiędzy nimi oraz szerokości powinny być takie same. Polecam przed przystąpieniem do cieniowania delikatnie zakreskować sobie wzór po to, by przy zamalowywaniu się nie pomylić.
 
Po szkicu można już spokojnie cieniować. Zwróćcie uwagę na to jak rozkłada się światło na fałdkach. Do rysowania tego skrawka materiału użyłam ołówków 4B i HB. Nie przyciskałam zbyt mocno po to, by uzyskać delikatną fakturę (zupełnie inaczej niż w przypadku gładkiej twarzy).

b. jeans
 
To chyba najbardziej popularny materiał w dzisiejszych czasach. Widziany z daleka możemy narysować normalnie, czyli bez wdawania się w fakturę (które i tak nie widać). Z bliska jednak możemy zobaczyć jak charakterystyczną strukturę ma ten materiał.
Na szkicu uwzględniłam także kieszonkę i przeszycia bo te elementy często towarzysza jeansowi.
 
Zanim narysowałam kawałek jeansu widoczny powyżej sporo się nakombinowałam. W końcu po wielu próbach zauważyłam, że rysowanie tego materiału idzie najlepiej, gdy używa się do tego różnych ołówków. Najlepiej zacząć rysować kreski miękkimi ołówkami a potem stopniowo przechodzić do twardszych. Na końcu dobrze jest wszystko "przejechać" jeszcze ołówkiem HB lub 2H. Materiał ten składa się z równoległych paseczków, więc rysowałam go długimi kreskami (coś jak włosy, tylko mniej chaotycznie).
ps. Ten obrazek jakoś dziwnie mi się zeskanował, w realu jest bardziej kontrastowy i wyraźniejszy.

c. śliski, połyskliwy materiał
 
Szkic wykonałam tak jak w przykładzie 'a'. Zakreskowałam sobie także najciemniejsze miejsca.
 
Czym materiał śliski różni się od matowego? Tym, że kontrast pomiędzy cieniem a światłem jest większy i wyraźniejszy. Żeby uzyskać wrażenie gładkości najpierw rysowałam miękkimi ołówkami ciemne miejsca a potem stopniowo przechodziłam do twardych. Przy rysowaniu przyciskałam dość mocno (ale z wyczuciem) ołówek do kartki po to, by faktura nie sprawiała wrażenia chropowatej (w  końcu materiały takie jak jedwab są gładkie). Ponieważ materiał ten jest błyszczący użyłam także gumki do mazania. Zaostrzonym szpicem wymazałam grzbiety fałdek.

Kolejne materiały wkrótce.


Jak się mają materiały do portretów?
Oto kilka przykładów moich prac, na których widać jak dużą rolę mogą odegrać tkaniny w końcowym efekcie pracy. Zwróćcie uwagę na:
* kurtkę ze sztywnego materiału:
  
* ciężki, wełniany kaptur
  
* lekką bluzkę w paski
  
* kołnierz sukni ze śliskiego, błyszczącego materiału
 


Komentarzy: 14 Dodane komentarze:

Iza

Dzięki tobie moje rysunki nabrały sensu. Dziękuję❤❤❤

Iga

W końcu wiem jak rysować tkaniny XD

Wera

Mam takie pytanie. Jakie brałaś inspirację do rysunku gdzie przedstawiłaś ,,ciężki, wełniany kaptur''? Przypomina mi jedną powieść na tyle, że za pierwszym razem myślałam, że narysowałaś ją z książką w ręku. Ale jakoś dzięki temu obrazkowi zobrazowałam sobie głównych jej bohaterów. Dzięki :)Fajny rysunek.

Pola

Chcialam Pani podziekowac za skopiowanie czyjej notki. Dziekuje i Pozdrawiam....

Elfik777

Notka została skopiowana z bloga krok-po-kroku-elfik777.blog.onet.pl, który jest (jak wskazuje nazwa) moim starym blogiem. Jeżeli ten tekst znajduje się jeszcze gdzie iniej, to byłabym wdzięczna za podanie adresu, bo możliwe, że ktoś ukradł go odemnie.

pati

A bluzę lub taki materiał z niego to jak naryoswać? P.S.Dzienks,nareszcie wiem jak narysować jeans.

Kasiooo

fajny wpis. niestety jestem niezaspokojona . narysowałam portret ale na głowie ma wełnianą czapkę. bo się, że spartolę sprawę. mogłabyś podpowiedzieć ? ;D

Gosia

Chciałabym Ci bardzo podziękować. Mam 15 lat i zawsze lubiłam rysować. dotychczas bałam się cieniować, bez czego moje prace był jakby niedokończone. Teraz nareszcie gdy patrze na niektóre ze swoich prac mogę szczerze powiedzieć że mi się podobają. ;)

kasia

lubie rysować i to bardz o ale niezbyt mi to wychodzi blogi o rysowaniu dopiero otkryłam wczoraj ale chce się doskonalić bo jak na rażie sama rysowałam metodą prub i błędów

Daria

Faktycznie, jest Pani prześwietna. Ja mam 11 lat i, prócz plastyki, którą mam w szkole, chciałabym nauczyć się czegoś więcej. Kompletnie wymiękam przy szkicowaniu ust, oczu i dłoni. Włosy u mnie nie przypominają włosów, uszy są jakieś dziwne, koślawe. Pomimo wszystko BARDZO LUBIĘ rysować, ale... chciałabym jakoś to doskonalić, zwyczajnie się uczyć. Mam nadzieję że notki na Pani blogu pomogą mi w tym (choć te rysunki są dla mnie jeszcze trochę za trudne). Gdyby Pani wymyśliła jakiś sposób żeby mi "pomóc", byłabym wdzięczna za napisanie tego tu, w komentarzu (będę regularnie zaglądać) Dziękuję i pozdrawiam:-)

Kaja

Jest Pani niesamowita. Mam 10 lat i bardzo lubię rysować. Moim największym wrogiem była anatomia. Pomogła mi Pani po części się z nią oswoić. Pomimo tego, że nadal nie wiem, jak prawidłowo naszkicować ręce, czuję się... Pełniejsza artystycznie. Bardzo pani dziękuję. Ten blog jest fantastyczny, a co najważniejsze - pomaga ludziom doskonalić swoje umiejętności artystyczne.

Ola

Jesteś wielka , mam 14 lat i nie potrafie rysowac trafiłam na twojego bloga na onet i nauczyłaś mnie a powiem nawet zaraziłaś pasją do rysowania dzięki tobie moje obrazki mają rece i nogi :) Mam tylko prośbe czy możesz zrobić notkę na temat ciuchów na sylwetce , Bo zaczełam je robić ale chce dowiedziec sie jak ty to robisz. Pozdrawiam twoja fanka :) Ola.

aga

Dziękuję za wszystkie rady , są pomocne, pozdrawiam i życzę Ci abyś spotykała w swoim życiu pomocnych ż yczliwych ludzi

Karolina

PIĘKNIE Masz dobre serce poświęcając czas na uczenie innych:) masz niesamowity talent!:L)