Teksty

Krok po kroku: Dziwnie Piękna 29

Tagi: rysowanie długopisem portret aslaug wikingowie jak narysować portret jak rysować długopisem jak cieniować gładko portret w zbliżeniu

Co to znaczy, że ktoś jest „piękny w nieoczywisty sposób”? Do tej pory wydawało mi się, że to określenie jest zarezerwowane wyłącznie dla brzydkich (moim zdaniem) modelek, które mają swoje „znaki firmowe” – jak szparka między zębami, przesadnie grube brwi. Od kiedy jednak na ekranie zobaczyłam Aslaug – bohaterkę serialu „Wikingowie”, moja definicja tego określenia się zmieniła.

 

Jeśli nie wiecie kim ona jest, zobaczcie 9 odcinek „Wikingów”. Od 13 minuty pojawia się jej na ekranie naga, od 17 - ubrana.  

Aktorka, która gra Aslaug ma 1.80 m wzrostu, co czyni ją ponadprzeciętnie wysoką. Jest rysy twarzy są... hmm... dziwne, żeby nie powiedzieć „brzydkie”. Ale właśnie to czyni ją ponadprzeciętną, oderwaną od rzeczywistości. Zdałam sobie sprawę z tego, że także Liv Tyler, za którą szaleję, ma w sobie pewien rodzaj dziwności - za wysokie policzki, zbyt pociągła twarz... Obie są idealne, by pokazać je na portrecie! 

 

Krok po Kroku: „Dziwnie piękna”

 

Wybór zdjęcia

 

 

W przypadku portretu Lagerthy z "Wikingów" (tutorial <tutaj>) skupiłam się na osobowości i nie wchodziłam w szczegóły twarzy. Tym razem interesuje mnie tylko twarz, bo Aslaug nie oczarowała mnie niczym poza ciekawymi rysami i lekkim chodem. Zdecydowałam, że narysuję ją w dużym zbliżeniu, by pokazać szczegóły twarzy. Takie portrety są zazwyczaj intrygujące.  

 

Akcesoria

Ten rysunek nie jest moim pierwszym starciem z długopisami. Szalenie podoba mi się ta wyrazista i bardzo intuicyjna technika. Pisałam o niej już kilka razy - zobaczcie <tutaj> i <tutaj>. W zalinkowanych tekstach znajdziecie wskazówki dotyczące wyboru długopisu do rysowania. W skórcie - najwazniejszy, by wybrać taki, który nie plami (mi udało się na kilka takich natrafić) i nie przerywa. Pozostałe parametry - grubość, odcień, rodzaj tuszu - są dowolne. Każdy da nieco inny efekt. Wybierzcie ten, który Wam najbardziej odpowiada. Ja rysowałam długopisem, który leżał sobie na biurku. Był trochę za gruby przez co pod koniec rysowania miałam wrażenie, że jest bardzo niewygodny. 

 

Szkic i cieniowanie długopisem

Zaczęłam od wybrania charakterystycznej części twarzy. Wybór padł na lewy oczodół, który układa się w dość łatwy do odwzorowania kształt. Najpierw naszkicowałam brew, która stała się automatycznie jednostka podstawową. Zmierzyłam ją sobie poprzez przyłożenie do niej długopisu (nawiasem mówiąc zbyt grubego, bo wszystko zasłaniał) a później porównałam z wysokością nosa. Kąt jaki te linie ze sobą tworzą odwzorowałam już na oko.

 

Zdjęcie

 

Zdjęcie

Tym razem długopis przyłożyłam bezpośrednio do ekranu. Na potrzeby zdjęcia musiałam jednak trochę go oddalić, by pokazać wszystko wyraźnie.

 

 

Zdjęcie

 

Zdjęcie

 

Zdjęcie

 

Podczas odwzorowywania tego kształtu skupiłam się wyłącznie na nim. Uparcie szukałam zależności i charakterystycznych miejsc. Dla mnie taki sposób patrzenia jest zupełnie naturalny, bo mam dysleksję i myślę obrazami, nie słowami. Sądzę jednak, że dla wielu z Was nie jest to oczywiste, więc postaram się w tym tutorialu i w kolejnych dokładniej to opisać.  

Przykładowo: spoglądając na lewe oko i jego okolice widzę taki kształt (właściwie kilka przylegających do siebie kształtów):

 

aslaug wachlarz

 

Każdy z elementów pasuje do siebie jak puzzel. Każdy ma swoje proporcje, które można porównać z proporcjami pozostałych (niektóre są wyższe, niektóre grubsze, niektóre ostrzej zakończone). Razem tworzą większy kształt, lekko wklęsły z lewej strony, bardziej wypukły z prawej. Tak je widzę i tak je odwzorowuję. Podczas rysowania staram się, by wszystko się zgadzało. Upewniam się, że kształt, który aktualnie rysuję pasuje do wszystkich pozostałych. Sprawdzam, czy nie wystaje za bardzo, czy nie jest za duży lub za mały w stosunku do tych, które już mam. Mój wzrok przez większość czasu jest na zdjęciu, nie – kartce! Patrzę i widzę. Kolejne szczegóły uzyskałam w podobny sposób – dzieląc te kształty, które już mam, na mniejsze i mniejsze.  

Teraz jeszcze trochę o technice. Długopisu – jak wiadomo – nie da się wymazać. Ale przy odrobinie wprawy można nim narysować bardzo delikatne linie, przypominające twardością ołówek HB. Wystarczy prowadzić długopis po kartce bez nacisku. Kreski, które w ten sposób powstają są tak delikatne, że nie wychwytuje ich nawet mój dobrej jakości aparat. Ale z łatwością wychwytuje je oko! Mogą służyć za szkicowe kreski a później zostać przykryte warstwami cieniowania.  

Zdjęcie

Niestety nie zawsze udawało mi się narysować perfekcyjnie cienką linię, ponieważ długopis (jedyny jaki miałam) czasem odmawiał posłuszeństwa. Wtedy radziłam robie szkicując linią wykropkowaną. Na powyższym zdjeciu możecie zauważyć także, że początkowo źrenica była dużo za mała. Na zdjęciu styka się z dolną powieką a u mnie – kończy się dużo wyżej.

 

Zdjęcie

Tutaj wersja poprawiona. Dolna powieka także nie została odwzorowana idealnie ale jej kształt wymodelowałam później, podczas cieniowania, ponieważ w tym miejscu nie chciałam mieć zbyt dużo kresek.

 

Zdjęcie

Tutaj przykład drobnego błędu, który później stał się niewidoczny.

 

Cieniowanie długopisem ciemnych kształtów jest dość proste, bo mamy z nim do czynienia na co dzień, gdy bazgramy sobie nieświadomie po kartce. Wystarczy kilka warstw i gotowe:

 

Zdjęcie

 

Trudniejsze jest jednak uzyskanie gładkiej, jasnej powierzchni. Podobnie jak w przypadku cieniowania na gładko ołówkami, kluczem do gładkości są delikatność i warstwy. I cierpliwość. Fantastycznie zostało to wyjaśnione w <tym> filmiku.

Na mniejszych fragmentach sposób ten sprawdza się idealnie. Ciężko byłoby go jednak zastosować na moim rysunku, ponieważ rysuję twarz w dużym zbliżeniu a to oznacza, że znajdują się na niej nieprawdopodobnie duże jasne fragmenty. Ich cieniowanie zajęłoby wieki! Dlatego też pomyślałam, że fajnie będzie wycieniować obrazek drobnymi kreseczkami. Jest to metoda, która sprawia mi ogromną przyjemność.

 

Zdjęcie

 

Każde kolejne warstwy kresek (narysowane pod innym kątem) będą dawały większe wrażenie gładkości. Ja zdecydowałam, że gładka będzie twarz Aslaug a włosy i niektóre miejsca zostawię „wykreskowane”. Sądzę, że taka powierzchnia wygląda ciekawie i doskonale komponuje się z gładkimi elementami.

 

Zdjęcie

 

Zdjęcie

Czy te kreseczki nie są piekne?

 

Zdjęcie

 

Miejsca takie jak okolica oka z pewnego oddalenia wyglądają idealnie gładko. Dopiero na zbliżeniu widać, że także tutaj kryją się kreseczki. Jeżeli chcecie zobaczyć tutorial do rysunku, wykonanego w całości „na gładko”, odsyłam do <tego> filmiku. To wideo jak mało które motywuje mnie do tego, by spróbować pobawić się kolorowymi długopisami. Za niedługo ruszam na łowy do sklepu!

Mały fragment rysunku jest już gotowy, czas przesunąć się dalej. Ja kontunuowałam pracę poprzez bardzo dokładne mierzenie fragmentów, które już mam i porównywaniu odległości do nowych fragmentów. Przykładowo: sprawdziłam jak szerokość lewego oka ma się do odległości między oczami:

 

Zdjęcie

 

Zdjęcie

Ponownie zwracam Waszą uwagę na to, że na zdjęciach proporcje nie są dokładnie widoczne ponieważ walczyłam z łapaniem ostrości.

 

Zdjęcie

 

Zdjęcie

 

Naturalnie nie był to jedyny pomiar jaki wykonałam. Sprawdziłam także o ile wyżej znajduje się jedno oko od drugiego i – to ważne! – porównałam ją do wymiarów, które już mam na kartce.

 

aslaug oczy

Jasnozielone linie są równej długości.

 

Gdybym nie porównała tej linii z innymi, które już mam, istniałoby spore ryzyko, że nie udałoby mi się narysować drugiego oka w dobrym miejscu. Gdy rysujemy twarz w dużym powiększeniu, proporcje często nam się mylą. Zazwyczaj zakładamy, że odległości są krótsze niż na kartce, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do rysowania mniejszych twarzy. Nawyk ciągłego porównywania pomoże nam w lepszym odwzorowaniu proporcji.

 

Zdjęcie

 

Bardzo pomocne okazało się także nałożenie na obrazek wyobrażonych linii prostych. Dzięki nim mogłam sprawdzić, które linie są równe a które odchylają się od osi. Zobaczcie to na przykładzie twarzy Aslaug:

 

aslaug linia

 

Na dłuższym odcinku (tym poniżej) linia policzka biegnie prawie idealnie prosto (nie licząc drobnych odchyłów) wzdłuż linii. Krótszy odcinek u góry to miejsce, w którym granica twarzy przestaje biec wzdłuż linii i odgina się. To wszystko brzmi jak nudna matematyka ale w praktyce jest to dużo przyjemniejsze do narysowania.

 

Zdjęcie

 

Kontynuujemy szkicowanie i kreskowanie:

 

Zdjęcie

 

Zdjęcie

 

Zdjęcie

 

Zdjęcie

 

Zdjęcie

 

Zakreskowanie na ciemno włosów sprawiło, że twarz wydaje się jaśniejsza. W podobny sposób zadziałało podkreślenie oczu.

 

Zdjęcie

 

Obrazek wygląda tak:

 

Zdjęcie

 

Przyznam szczerze, że mam ochotę coś z nim jeszcze zrobić. Na zdjęciu, z którego korzystałam, były piękne kolory (odcienie zieleni, beżu, brudnego różu) i brakuje mi ich na moim rysunku. Może dodać do niego jeszcze warstwę suchych pasteli? Alslaug jest dziwnie piękna a jakie byłoby połączenie pasteli i długopisu? Na pewno dziwne ale czy piękne? Może kiedyś się przekonam :)

Czy znacie inną kobietę, która jest „dziwnie piękna”? W jakiej technice stworzylibyście jej portret?

 

 

Nawiasem mówiąc

  • W kolejnej notce wyniki <konkursu "Jesteś moją inspiracją"> :)
  • <ELFIK TV> się rozwija. Na razie dodałam małą kategorię „na planie”, w której będę pokazywała, jak nagrywam filmiki. Nie jest to oczywiście związane z rysowaniem ale przed kamerą zaczynam głupieć i czasem zdarza mi się palnąć coś śmiesznego. Z tego co wiem, poszukiwanie „głębszej... głębi” przypadło Wam do gustu :)

Komentarzy: 29 Dodane komentarze:

Ania

Wyszło Ci wspaniale!! Jednak moim zdaniem usta są ciut za blisko nosa przez co broda wydaje się za długa... jednak nawet z za długą brodą Aslaug wygląda ślicznie! Pozdrawiam

kgk

Efekt nieziemski :D. Ja tam wolę osoby ze specyficzną urodą, niż przesłodzone, a Ty, Elfiku? A twarz Aslaug rzeczywiście ma coś w sobie.

Amy

Ahhh... jak bardzo chciałabym myśleć obrazami i widzieć zdjęcia tak jak Ty. Dla mnie twarz nie ma jako takich konturów postrzegam ją jako jedną plamę jaśniejszych i ciemniejszych cieni. Ta notka jest dla mnie bardzo pomocna i natchnęła mnie do rysunków długopisem. Dziękuję :) Ps. Niecierpliwie czekam na wyniki

Justyna

Nie mogę się doczekać wyników konkursu!!!

Damian

Dobry tekst! Daje do myślenia i są w nim praktyczne rady.

Łukasz

Przepraszam Elfiku, ale nie mogłem się powstrzymać i zacząłem pracę nad drugim rysunkiem. Oczywiście uszanuje Twoją wolę. Po postu wczoraj po powrocie z szkoły.... Twoja notka i odrobina muzyki wprawiły mnie w dobry humor i twórczy szał artystyczny w skrócie TSA. W takim razie swój rysunek wykorzystam w innym konkursie, oczywiście Konkursie Elfikowym. Czekałem z niecierpliwością na ogłoszenie wyników, a szczególności na Twą opinię ;) PS: Życzę Ci fajnych i rodzinnych świąt ! I dużo elfikowych prezentów np. przybory rysownicze lub jakąś książkę z Elfami. I DUŻO TSA :) Piękne oczy i kreska ! Uwielbiam Twój styl :P

Elfik777

Liese van der M., dzięki za propozyję. Brzmi fajne! Gaga byłaby fantastycznynym tematem na rysunek. Trzebaby się było jednak trochę nakombinować, żeby pokazać w niebanalny sposób tą jej otoczkę. To by było coś :) A Ksawcio o mało mnie nie zdmuchnął z powierzchni ziemi w Bielsku Białej! Poczułam się taka leciutka :D

Elfik777

Łukasz, twój rysunek już opisałam i znalazłam do niego ciekawe dygresje, więc chciałabym go zostawić :)

Łukasz

Elfiku wolisz portret kredkami czy ołówkami ?

Łukasz

Elfiku, czy jest możliwość zamienia pracy, bo z poprzedniej jestem niezadowolony, a dziś dowiedziałem się o przedłużeniu terminów składania prac. Proszę o szybką odpowiedz :)

Liese van der M.

Basiu, chyba czytasz mi w myślach - właśnie zabierałam się za Marinę Diamandis długopisem! Wydaje mi się, że dodanie kilku barwnych plam mogłoby wygladać ciekawie, sama często stosuję to przy kombinacjach z rapidografami czy plamami tuszu i często daje intrygujące efekty. Nie wydaje mi się, być miała zaszkodzic rysunkowi - co powiesz na barwne tło przy monochromatycznej twarzy? Tak jak w portrecie Katie Holmes: http://www.deviantart.com/art/Katie-Holmes-drawing-209701576 Co do innych, "dziwnie pięknych kobiet"... pewnie będę mało oryginalna, ale dla mnie Lady Gaga jest kimś takim. Szczerze mówiąc, jest szkaradna. Ale i tak nie mogę przestać na nią patrzeć, i to nie przez jej komiczne stroje. I paradoksalnie chciałabym ją w końcu namalować akwarelami - przedstawić Gagę nie jako wyrazistą osobowość, ale jako zwiewną, eteryczną artystkę. Pozdrawiam ciepło w te pierwsze ataki zimy. Mam nadzieję, że Ksawery nie uszkodził Cię bardzo :)

Dorothea

chyba muszę obejrzeć ten serial. zaintrygowałaś mnie :)

Elfik777

Ola i Yrinka, nie wszystkie maile zostały przejrzane. Zobaczyłam jakiąś 1/3 jak dotąd. Jutro znów się za to zabiorę :)

Yrinka

Uważam, że każdy ma w sobie coś pięknego, nawet jeśli jest to coś, co powszechnie uważane jest za brzydotę. PS Czy wszystkie mejle zostały już potwierdzone, że dotarły? Jeszcze nie mam swojego ;

Ola

Pisałam pod tamtą notką ale chyba nie widziałaś. Czy odpisałaś na wszystkie maile konkursowe bo wysłałam i zastanawiam się czy doszło.

Ewka

Fantastyczne!!! Nie napisałaś tylko ile Ci zajęło stworzenie tego dzieła. Tych kreseczek są miliardy!

Ada

Cudo

dominika

Właśnie! Helena mimo tego, że najmłodsza już nie jest to chyba im starsza tym piękniejsza :D

Martyna

Witaj Basiu ! :) Powtórzę się pewnie, ale wyszło wspaniale! Oczy są po prostu... zachwycające. *.* Co do moich "dziwnie pięknych"... Anne Hathaway, Helena Bonham Carter oraz Mia Wasikowska. Oczywiście i wymieniona przez Ciebię Liv Tyler. Sądzę to samo, co Ty. A i czy będzie filmik do tego rysunku? Pozdrawiam i miłego "półtygodnia".

dominika

Moim zdaniem dziwnie przystojny jest Tom Hiddleston. Ma w sobie to dziwne coś. Nie wiem, może te jego cudowne loczki tak na mnie działają :D

mikolaj

,,tak jak napisałem w komentarzu w tamtej notce:,,Mam dwa pytanka: 1.Ile kosztują akwarele w tubkach? 2.Ile kosztują kosztują kredki ''Polycolor Portrait''?'' Przepraszam ,że ja tylko o kasie ale kończą mi się rzeczy do rysowania a muszę troche zaoszczędzić ponieważ kiepsko u mnie z forsą.''

sabrina

moim zdaniem modelka georgia jagger (córka micka jaggera) jest własnie taka dziwnie piękna. niby ma tą szparę między zębami ale jakos tak sprawia, że wygląda genialnie.

Elfik777

mikolaj, tak jak pisałam w notce ( :) ) i wielu maila do Ciebie ( :) ), wyniki konkursu pojawią się kilka dni po 10 grudnia, czyli za jakieś... 3 dni. Dostałam bardzo dużo rysunków i teraz pracuję nad tym, by je jak najlepiej opisać :) Dziękuję za przepiękne życzenia!!! Tobie także Wszystkiego, co najlepsze, dużo weny i cudownych prezentów pod choinką :)

Elfik777

ktoś, w dużym uproszczeniu dysleksja polega na tym, że lewa półkula mózgu (odpowiedzialna za to, co werbalne) jest lekko uszkodzona, więc dominuje prawa, która "myśli obrazami". Przez to robię mnóstwo błędów w pisaniu i nie umiem mówić (widać to przed kamerą ;) ) ale za to potrafię po kilkunastu latach narysować coś, co widziałam przez kilka sekund :) Na zdjeciu, z którego rysowałam, szyja Aslaug była szczególnie widoczna i trochę żałuję, że nie uchwyciłam jej na rysunku. Ale za to mogłam pokazac jej duże oczy :)

Elfik777

Ania, dziękuję :) Wyniki konkursu za kilka dni. Dostałam tak dużo prac, że potrzebuję czasu na ogarnięcie. Daliście czasu, krótko mówiąc :)

mikolaj

Przepraszam ,że jestem taki nie cierpliwy ale...Kiedy będą wyniki konkursu?! z góry przepraszam za niecierpliwość i życzę wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz miłych spokojnych wieczorów pod kocem i z kubkiem herbaty ciasteczkiem i...szkicownikiem weną oraz rzeczami do rysowania.Serdecznie pozdrawiam:):D:-)ps .Ile to 7+4?:)

ktoś

A myślałam, że dysleksja polega na zamienianiu liter miejscami. Styl kreseczkowy jest taki lekki. Oprócz twarzy bohaterki, dosyć charakterystyczna jest też dłuuga szyja :)

Ania

Te oczy wyszły Ci genialnie ;) A metoda cieniowania poprzez kreskowanie jest naprawdę cudowna i często bardzo ułatwia zadanie. Wykorzystałam ją właśnie w rysunku robionym na Twój konkurs :D Nie mogę doczekać się wyników. Pozdrawiam ciepło

ciekawska

niesamowite...