Teksty

Temat rysunkowy: 'fotomontaż' 7

Tagi:

 

Wybór zdjęć

Ja do dyspozycji miałam niewielkie zdjęcie ze ślubu rodziców. By wszystko lepiej widzieć zeskanowałam je i komputerowo powiększyłam. Wszystkie szczegóły sie lekko zamazały ale za to mogłam lepiej odwzorować proporcje.

Ze znalezieniem czegoś co mogłoby robić za tło nie powinno być problemu. W Google można wyszukać mnóstwo dużych zdjęć krajobrazów, panoram miast itp.

Ze zdjęciami detali jest trudniej, bo zazwyczaj mają złą perspektywę lub słabo je widać. Ale jak się dokładnie szuka to coś powinno się znaleźć.

Jeżeli nie możecie znaleźć zdjęcia pokoju, w którym meble są ustawione w konkretny sposób to odpalcie Simsy i zaaranżujcie go po swojemu. Jest tam też możliwość  dowolnego ułożenia kamery. Fajna sprawa.


Rozplanowanie

Chyba najtrudniejsza sprawa. Mamy mnóstwo zdjęć a każde z nich ma inną perspektywę, rozmiar i kontrast. Szkic wykonajmy więc bardzo delikatnie, bo zapewne będzie mnóstwo poprawek. Zaczynamy od bardzo ogólnego rozplanowania wszystkiego. Stosujemy uproszczone kształty i nie wdajemy się w szczegóły. Jeżeli na rysunku jest kilka postaci to proporcje najlepiej jest ustalać na podstawie wielkości głów, bo większość ludzi ma podobną wielkość. Jeżeli zatem ludzie znajdują się w tej samej odległości od widza to ich głowy będą takie same. Sprawa się nieco komplikuje gdy każdy stoi gdzie indziej ale z pomocą przyjdą wam notki <o proporcjach> i <o perspektywie>. Trochę myślenia, wyobraźni i będzie ok :) Jeszcze trudniej będzie narysować ludzi, który w jakiś sposób się ze sobą stykają. Jeżeli chcecie narysować siebie w ramionach Jareda Leto (pozdrawiam Ilojleen :)) to najłatwiej będzie znaleźć zdjęcie na którym obejmuje kogoś i podmienić głowę. W dobie aparatów cyfrowych jesteście w stanie zrobić sobie dużo zdjęć w różnych ujęciach tak, by móc wybrać jedno i dopasować je do rysunku. Przed rysowaniem dobrze jest zdjęcia połączyć najpierw w Paincie lub Photoshopie, by sprawdzić jak razem wyglądają i ewentualnie nanieść poprawki. A jako tło może wasza przyszła willa? :)

Przed cieniowaniem warto też ustalić gdzie znajduje się na rysunku źródło światła, by uniknąć błędów. Jeżeli na zdjęciach kąt padania światła jest różny to dobrze jest go zmienić.


Tło

Przedmioty znajdujące sie bliżej nas są oczywiście bardziej wyraźne i kontrastowe. Warto o tym pamiętać miksując zdjęcia. Do portretu moich rodziców wybrałam góry jako tło. Narysowałam je na podstawie tapety znalezionej w Google. Zdjęcie, które miało oczywiście żywe kolory i było ostre, więc je nieco przybladziłam (ja na prawdę wymyślam nowe słowa XD). By się nie rozpędzać w cieniowaniu postanowiłam, że nie użyję do tła ołówka bardziej miękkiego niż 3B. Warto wybrać sobie ciekawsze fragmenty tła tak, by pierwszy plan ich nie zasłaniał. W wypadku mojego rysunku góry były podobne na całej długości i nie miały interesujących elementów, dlatego o rozmieszczeniu zadecydowała estetyka. Dla równowagi po bokach dałam wyższe wzgórza a te wokół zamku zrobiłam niższe.

Zdjęcie zamku znalazłam na Internecie. Narysowałam go w górach i starałam się, by miał podobne odcienie co one (bo znajduje się w tej samej odległości od widza). Zadbałam także o odpowiednie proporcje- zastanowiłam się jak wysoki będzie zameczek w porównaniu do drzew (zazwyczaj mury są wyższe od sosenek, prawda?).

 Fotomontaz tło


Pierwszy plan

Narysowałam go na podstawie zdjęcia ślubnego moich rodziców (rysunek był prezentem na 20stą rocznicę).

Zmieniłam lekko fryzurę, bo szyk lat 80-tych niekoniecznie pasuje mi do tematyki księżniczek i zamków.

Fotomontaz wlosy

Suknię pozostawiłam taką jaka była. Mama szła do ślubu w mnóstwie tiulu i falbankach.

Ps. Dziś ta suknia jest niebieska a ja często pożyczam ją do zdjęć (<klik> <klik> <klik>).

Zdjęcie zostało tak zrobione, że suknia wyglądała jak jedna wielka biała plama. Szczegóły narysowałam więc obserwując jak układają się firanki. w moim pokoju Trzeba sobie radzić :) Diadem dorysowałam na podstawie zdjęcia księżniczki Diany (tak nawiasem to wkurza mnie, że po wpisaniu ‘princess’ w Google wyskakują mi jakieś różowe landryny zamiast prawdziwych dam w długich sukniach).

Garnitur taty zaś totalnie nie pasował mi do koncepcji dlatego musiałam znaleźć coś co bardziej pasuje do księcia. Po długim kopaniu w Internecie udało się wyszukać zbroję, która na zdjęciu była ustawiona tak jak tata. Ubranie Aragorna z Władcy Pierścieni spasowało idealnie :D

fotomontaż zbroja

Jak już wspominałam, zdjęcie z którego rysowałam nie było zbyt szczegółowe dlatego wiele detali rysowałam na wyczucie. Najwięcej problemu sprawiły mi oczy, bo nie dość, że były przymknięte to jeszcze bardzo malutkie na fotografii. Chciałam uzyskać podobieństwo, więc do rysowania oczków podchodziłam kilka razy. Starałam się odtworzyć z pamięci jak wygląda oko w takim ustawieniu. Jako portrecistka napatrzyłam się na wiele twarzy i mniej więcej wiem jak to wygląda.

 

Cały rysunek wyglada tak:

I zyli długo i szczęśliwie

 

 

 

 

Na koniec przykłady moich prac, w kórych mniej lub bardziej kombinowałam ze zdjęciami. W większości stare i brzydkie ale podłapcie ogólną koncepcję miksowania zdjęć.

fotomontaż arwena

 Jedna z moich pierwszych prac. Narysowałam śliczną elfkę (znaczy sliczną na zdjęciu a nie na moim rysunku) na tle miejsca, w którym mieszkała. Połaczyłam dwa zdjęcia.

Fotomontaz marian

Portret Lady Marian z Robin Hooda. Podobna koncepcja co u Arweny.

Fotomontaz kat von d

Portret Kat von D. Różyczka znaleziona na internecie idealnie mi spasowała do pieknej tatuazystki. Tzn. pieknej kiedyś, bo aktualnie jest ona po operacjach platycznych i wygląda tak sobie.

fotomontaż pocztówka znad morza

"Pocztówka znad morza". Stary rysunek. Wykorzytałam zdjęcie z gazety oraz fotkę, którą zrobiłam dawno temu w Kołobrzegu. A kolczyki są moje :)

fotomontaż woda

W tym rysunku zamieniłam nieciekawy ręcznik na głowie w turban, którego wzór znalazłam na internecie. Dokładny opis powstawania tej pracy <tutaj>.

fotomontaż aniołek

Siostrzyczka koleżanki idealnie pasowała mi do roli aniołka, więc wykorzystałam jej zdjęcie. Resztę dorysowałam kozystając ze zdjęć z internetu.

fotomontaż elfka

W tym rysunku spełniłam marzenia i przemieniłam się w elfkę. Metodą ‘słitfocia’ zrobiłam sobie zdjęcie na którym byłam owinięta w szalik (że niby elfie ubranko) . Detale (jak diadem i naszyjnik) wybrałam z neta.

 

 

Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć przypływu weny i radochy z rysunkowych fotomontaży. Czekam na prace w <Facebook'owej galerii>.

 

ps. Ta notka powstała w ciągu jednego popołudnia pod wplłwem impulsu. Nie korzystałam z notatek  pisałam 'na żywo'. Rzadko mi się to zdarza.

Komentarzy: 7 Dodane komentarze:

Karol

Popieram Ingrida - Także. chciałbym notkę o bliznach. Ps. Pięknie rysujesz

Anastazja

Ja nie moge to jest prze piękne nie wierze że ktoś może takie rzeczy rysowaść penie długo się uczyłaś :)

asia

Piekne ;) Jak zreszta wszystkie Twoje prace A najladniejsza lady marian ;))) Sorki za bledy ale klawiaturka się zacina

Lady

Śliczne rysunki...w sumie to twój blog pomógł mi odnaleźć chęć do rysowania...i jak na osobę początkującą myślę że fajnie mi wychodzi ;D

Mila

Podzielam twoją pasję do elfów, nieistniejących postaci oraz do Władcy Pierścieni ;) podsunęłaś mi pomysł ze zrobieniem z siebie elfkę :D ale nie sądzę, aby mi wyszło - nie posiadam TAKIEGO talentu ! :) przepięknie rysujesz, bardzo mi się podobają Twoje prace ;)

Elfik777

Ingrid, notki o oczach jeszcze nie przeniosłam, bo chcę do niej zrobić nowe obrazki i trochę ją rozwinąć. Ale spokojnie, wszystko będzie. Musze ogarnąć ten bałagan :)

Ingrid

Notka jak najbardziej ciekawa, podoba mi się też pomysł z przenosinami. Wszystko jest teraz bardziej czytelne. Obawiam się, że niektóre tutoriale z poprzedniego bloga nie zostały przeniesione, np. ten o rysowaniu oczu. Zamierzasz może go przenieść, czy opracujesz nowy? I jeszcze jedno: czy możesz napisać o rysowaniu blizn? Są one moją zmorą, bo nic z tego, że zauważyłam, że są jaśniejsze i bardziej wypukłe i gładkie od normalnej skóry. Nie mogę tego odwzorować... Może jakieś małe krok-po-kroczku? :-) Z góry dziękuję.