Teksty

Akwarele na dwa sposoby (Khal Drogo) 17

Tagi:

Postać wodza Dothraków stanowi ciekawy pretekst do przyjrzenia się różnicom kulturowym, które są znakomitą inspiracją do rysunku czy obrazu. Jego nieokiełznana natura będzie idealnie komponowała się z materiałami, które wybrałam, ponieważ zamierzam wykorzystać resztki farb akwarelowych pozostałych na podstawkach. U mnie nic się nie marnuje :)

 

Jest coś intrygującego w ludziach, którzy nie władają powszechnym językiem. To, co robią jest fascynujące i niezrozumiałe a zazwyczaj także – przerażające. W podobny sposób postrzegamy Khala Drogo. Widzowie „Gry o Tron” poznają go jako silnego, bezwzględnego wojownika, z którym – ze względu na barierę językową - ciężko się porozumieć. Z czasem jego wizerunek nieco się ociepla. Dzięki Daenerys (jego żonie) dowiadujemy się, że potrafi być także czułym partnerem. Która z nas nie chciałaby być nazywana „księżycem życia”? :)

Ja wyznaję kulturowy relatywizm. Wierzę, że żadne praktyki – nawet to najbardziej szokujące  dla przeciętnego Europejczyka – nie powinny być oceniane pod kątem tego czy są dobre czy złe. Każde społeczeństwo (duży naród czy małe plemię) ma swoje wyjątkowe zwyczaje, których nie należy potępiać (lub pochwalać) bez uprzedniego zrozumienia kontekstu. Wyobraźcie np. sobie jak absurdalne musi wydawać się uznawanie kawałka materiału zwisającego z szyi za symbol elegancji dla kogoś, kto nie zna historii noszenia krawatów. Takie różnice w postrzeganiu są ciekawą inspiracją do stworzenia rysunku.

Na jakie elementy można zwrócić uwagę analizując kulturę Dothraków? Nieodłącznym elementem ich życia są konie (czczą nawet Wielkiego Rumaka), stąd np. rytuał zjadania przez ciężarne kobiety końskiego serca. Ja zdecydowałam się wykonać próbny obrazek akwarelami:

 


Zdjęcie

 

Połączyłam dwa zdjęcia, które znalazłam w Internecie. Kolorystykę konia dopasowałam do Khala Drogo. Tło powstało zupełnie spontanicznie i zmieniało swoją postać co kilka chwil, dlatego zamieszczam różne etapy pracy. Nie wiem, która wersja wypadła najlepiej.

 

Zdjęcie

 

 

Zdjęcie

 

Do tego obrazka nie zamieszczam tutorialu, ponieważ… rysując zagapiłam się na serial "Brzydula" i zapomniałam o zdjęciach. Poniżej zamieszczam jednak kolejnego Khala w wersji „Krok po Kroku”.

 

house michaels

Nawiasem mówiąc, gdybym ja miała wybrać zwierzątko, które umieściłabym w herbie byłby to Wielki Leniwiec. „Ja Barbara Atena z rodu Michalskich Pierwsze Tego Imienia, herbu Wielki Leniwiec, pracom domowym mówię stanowcze NOT TODAY”.

 

 

Krok po kroku: „Khal Drogo”

Materiały: ołówek 2B, farby akwarelowe (konkretnie zaschnięte na palecie resztki), pędzle z naturalnego włosia, tanie pióro do pisania z czarnym atramentem i stara, brudna, poplamiona kartka z bloku do akwareli, którą wydobyłam spod szafki.

 

Zdjęcie

 

Zaczęłam naturalnie od szkicu. Drogo ustawił się w pozycji, w której bardzo łatwo jest wyznaczyć proporcje ciała. Jako jednostkę podstawową wybrałam głowę (głowę i trochę brody, ściślej mówiąc). Usiadłam w wygodnej pozycji (dotykając plecami oparcia, by zachować odległość) i na wyciągniętej przed siebie, wyprostowanej ręce zmierzyłam ołówkiem wysokość głowy. Odmierzoną odległość porównałam z resztą ciała. Okazało się, że na podstawie tego pomiaru mogę wyznaczyć linię torsu.

 


Zdjęcie

 


Zdjęcie

 


Zdjęcie

Tak – ta kartka jest szalenie brudna. Nie mam czasu iść do sklepu po nową z powodów, które wymieniłam w <poprzednim wpisie>.

 

Ostatni pomiar, jak jest mi potrzebny, to szerokość głowy w stosunku do jej wysokości (resztę wykonam „na oko”). Zobaczmy więc...

 


Zdjęcie

 


Zdjęcie

 

Wychodzi prawie połowa. Idealnie!

 

Zdjęcie

 

Szczegóły uzupełniłam już bez mierzenia proporcji. Chciałam po prostu cieszyć się rysowaniem a nie z matematyczną precyzją kopiować zdjęcie. Nawet mnie zaskoczył fakt, że twarz ostatecznie wyszła dość podobna, mimo tego że na rysunku jest mała.

 

Zdjęcie

 

Nie obyło sie bez drobnych poprawek – poprawiłam linie pleców (jest bardzo ważna) i pozycję wielkiej ręki Khala.


Zdjęcie

 


Zdjęcie

 

Zdjęcie

 

Czas na akwarele. Kolorystyka, którą uzyskałam jest dość brudna, ponieważ korzystałam z farb znajdujących się na palecie i nie dodawałam nowych pigmentów. Mimo wszystko całość wygląda nieźle i nawet pasuje do nieokiełznanego wodza Dothraków.

 

Zdjęcie

 

Tym razem nie bawiłam się w dokładne nakładanie kolorów i miękkie mieszanie ich ze sobą. Farby nakładałam spontanicznie – momentami wręcz „kropkując”. Żeby niepotrzebnie nie przedłużać malowania, detale ubrania (zwłaszcza zdobienia przy spodniach) odwzorowałam z pamięci.

 

Zdjęcie

 

Często wspominam w swoich tekstach, że warto podczas rysowania „dać się ponieść”. Podtrzymuję – warto! Nie mniej jednak czasem odrobina chłodnego dystansu nie zaszkodzi. Zwróćcie uwagę na zdjęcie bazowe. Horyzont styka się z ciałem Droga na wysokości jednego z węzełków na włosach z lewej i mostku z prawej. Podczas szkicowania popełniłam drobny błąd i wspomniany węzełek narysowałam za nisko. Musiałam więc odpowiednio skorygować także wysokość oceanu względem niego. Gdybym tego nie zrobiła granica wody wyszłaby nierówna.

 

Zdjęcie


Właściwie obrazek ten mogłam zakończyć na etapie farb akwarelowych, jednak uznałam, że dodanie czarnych konturów piórem będzie ciekawym eksperymentem. Nie jestem szczególnie przywiązana do tego konkretnego obrazka (wolę Tyriona!), więc nie bałam się, że coś zniszczę. Do odważnych świat należy :)

Gotowe:

 

 Zdjęcie

 

Zdjęcie
Powoli kończę serię obrazków inspirowanych serialem „Gra o Tron”. Niewykluczone, że kiedyś wrócę do tego tematu. Póki co postaram się jednak poszukać nowych inspiracji, by zadowolić nie tylko fanów fantastyki. Ciekawi mnie, który postać i technika spodobały Wam się najbardziej. Czy dobrze dopasowałam bohaterów do sposobu wykonania?

Mam nadzieję, że tą serią przekonałam Was do próbowania nowych technik i dopasowywania ich do tematu pracy. Linkuję Wam poprzednie wpisy:


Fanom "Pieśni Lodu i Ognia", którzy nie mogą się doczekać tomu "Wichry Zimy" polecam książkę "Gra o Tron i Filozofia. Słowo tnie głębiej niż miecz". Jest to zbiór esejów o tematyce związanej z filozofią, etyką i kulturoznawstwem opartych na wydarzeniach, postaciach i świecie przedstawionym w "Grze o tron". Metafizyka z stylu Westeros, teoria trafu moralnego na przykładzie Tyriona, relatywizm kulturowy oczami Daenerys, teoria gier i skromność epistemiczna ("Nic nie wiesz, Jonie Snow"). Jeśli ktoś pasjonuje się filozofią i fantastyką to jest to pozycja obowiązkowa. W serii jest jeszcze dostępna wersja z "Dr'em Housem". Bioetyka i Hugh Laurie w jednej książce!


ps. Ostatnio byłam grzecznym elfem i pisałam teksty na życzenie. Prosze nie pisać więcej, że jestem niedobra :)

 

Komentarzy: 17 Dodane komentarze:

Ja

Khal is the best! :D na początku nie czytałam całej notki tylko tak "po łebkach" i szorowałam monitor w nadziei, że uda mi się zmyć te plamki, po czym uświadomiłam sb, że to Twoja kartka miała te plamki :)

kamilla

Super, że omawiasz nie tylko ołówki. Ja akurat wolę na kolorowo :D

lila

mój ulubiony bohater z gry! :)

catherine99

to niesamowite, że istnieje taki porządnie prowadzony blog a ja o nim się dowiaduję dopiero teraz! przeczytałam pierwszy tekst i już mi się podoba a widzę, że jest dużo więcej. biorę się za czytanie ;)

diana

ja na 100% miałabym mojego psa (kundelek) w herbie ;)))

ewa

Wreszcie Khal Drogo!

Elfik777

Pati, chyba jednak nie bardzo wiem, o co chodzi XD Rysunki na konkurs można wysyłać do 1go października a rysunki do oceny cały czas. Odsyłam do zakładki FAQ :)

Elfik777

Kinga, herb rodowy zrobiłam na tej stronie: http://www.jointherealm.com/ Tam wybrałam rodowe barwy i napis a Leniwca dodałam już w Paincie :)

Ewka

ucięło mój komentarz ;_; świeetnie malujesz

Ewka

świetny obrazek

Pati

Ten drugi Khal wyszedł fajniej XD . Mam do cb pytanko: czy jeśli narysowałam(w zadziwiająco szybkim tempie) obrazek realistyczny(trudno się tego doszukiwać) to czy mogę Ci go wysłać do oceny,czy poczekać do końca konkursu,czy wysłać ten rysunek do oceny i rysunek na konkurs? Nie wiem czy to zrozumiałe,co napisałam... P.S.,,Ostatnio byłam grzecznym elfem i pisałam teksty na życzenie''-Jesteś bardzo grzeczny elfem,bo więcej piszesz i tak ma być! XD Mam pytanie:napiszesz posta o cieniowaniu twarzy lub ,,zaaktualizujesz'' notkę o materiałach o nowe? P.S.2.Czy ten rysunek na konkurs może być dowolnego formatu?

Kamil

Coraz lepsze teksty piszesz ;D

Magda441

Chyba mnie nie źle pogrzało...jest 7 a ja właśnie czytam twój wpis.Wszyscy się dziwią że jestem taki ,,ranny ptaszek,, XD.Zakochałam się w tym ,,kuniu,, ,ale rozumiem że nie dodałaś wersji ,,krok po kroku,,.Ja najczęściej szkicuje sobie w łóżku przed TV wtedy zawsze mi coś ciekawego wychodzi (ale jeszcze na pokazanie to te bazgroły się nie nadaja mi się wydaja nie złe ale dobre jeszcze nie sa XDD świat poczeka tak jeszcze z 6 lat na moja twórczośc XDDDD)

dominika

boże, jak ja bym chciała tak rysować!

justyna

leniwiec mnie po prostu powalił XD !! fajnie, że jest nowy wpis, mam co czytać na wieczór :*

Olga

Bardzo ładny ten wstęp o kulturze. Fajnie, że w tekstach łączysz ładne obrazki i przykładasz wagę do jakości tekstu :)

Kinga

Wreszcie Khal! Piekne rysunki. Oba! A jak zrobiłas taki herb z westeros? W paincie normalnie?