Teksty

Jak pięknie kolorować? Czego używam do kolorowania? 36

Tagi: kolorowanki kolorowanie jak kolorować jak rysować kredkami kredki kurs rysunku kolorowanki antystresowe cienkopisy stabilo promarkery letraset stabilo koh-i-noor mondeluz polycolor

 

 

Nadrzędnym celem kolorowanek dla dorosłych była pomoc w zwalczaniu stresu. Ich autorzy piszą, że najważniejsza jest dobra zabawa i relaks, a nie stworzenie dzieła sztuki. Od kiedy jednak kolorowanie stało się modne, Internet bombarduje nas zdjęciami przepięknie zrobionych kart i wzrasta nasza potrzeba stworzenia z pomocą kredek czegoś pięknego. Z dzisiejszego wpisu dowiecie się, czym koloruję i poznacie moje triki na stworzenie kolorowanki, którą bedzie można pochwalić się na Instagramie :)

 

Mój sprzęt do kolorowania:

Prawdę mówiąc nie ma szczególnych wymogów co do rodzaju "sprzętu" do kolorowania. Najważniejsze są osobiste preferencje, a uniwersalna rada jest taka, że najlepiej przetestować wiele opcji i wybrać tą, która sprawia nam największą przyjemność. Poniżej lista akcesoriów, które ja lubię najbardziej.

 

  • Kredki KOH-I-NOOR Polycolor i Polycolor Portrait

O nich pisałam wielokrotnie, więc nie ma sensu się powtarzać. Przypomnę tylko, że mają naturalne, ale wyraziste kolory i wypadają doskonale jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny. Ja lubię w nich także dizajn – trzonki w całości są pomalowane na kolor odpowiadający rysikowi przez co szybko można znaleźć odpowiednią sztukę, a sześciokątny kształt sprawia, że nie turlają się po stole.  

 

Polecam notki:

<Rysujemy portret Tywina Lannistera>

<O Polycycolor Portrait>

 

  • Kredki KOH-I-NOOR Mondeluz

Czyli kredki akwarelowe. Używane w tradycyjny sposób (bez wody) zostawiają na powierzchni kartki grudki i niezbyt dokładnie pokrywają papier, ale rozcieńczone dają oszałamiający efekt. Wiele kolorowanek (w tym moje „Japońskie Inspiracje”) jest zrobionych z dobrej jakości papieru, który pozwala na malowanie na mokro bez falowania kartek. Kredki akwarelowe dają też ciekawy efekt, gdy pokryjemy je jeszcze dodatkową warstwą kredek o większej twardości.

 

 

Polecam notki:

<rysujemy portret Daenerys Targaryen>

<rysujemy portert Aryi Stark>

 

  • Kredki Stabilo

Dostałam je w darach losu, ale bardzo długo leżały nietknięte, bo ich dizajn sugerował, że są to kredki o szkolnej jakości. Kiedy postanowiłam je w końcu przetestować, miło mnie zaskoczyły, bo okazało się, że mają szalenie dobrą pigmentację, a pomalowana nimi powierzchnia jest gładka bez względu na stopień nacisku. Rzadko używam ich do tworzenia rysunków, ponieważ kolory są mało realistyczne, ale za to kocham nimi kolorować.

 

 

  • Kredki KOH-I-NOOR Magic Trio                  

Trzymanie ich w dłoni to genialne uczucie, ponieważ są duże jak kredki dla dzieci. Ich jakość jednak znacznie przewyższa kredki szkolne, a utalentowani artyści znajdą wiele genialnych zastosowań dla trójkolorowego wkładu. Ja nauczyłam się tworzyć nimi piękne gradienty i wzorki.

 

 

Polecam notkę:

-  <Rysujemy obrazek ze sceną z “Hobbita”> - zobaczycie tam, jak brązowa Magic Trio (kolor Australian Bush) przydaje się do rysowania drewna

 

  • Promarkery Letraset

Kolorowanie nimi to czysta przyjemność. Blendowanie nigdy nie było prostsze, a pokrywanie dużych powierzchni jest bardzo szybkie. Staram się jednak zachować promarkery do bardziej ambitnych rysunków (jak np. <ten z Zuzą Banshee i Torso>). Warto też dodać, że promarkery przebijają na drugą stronę i z tego co mi wiadomo dzieje się tak nawet w kolorowankach bardzo dobrej jakości (np. serii Johanny Basford).

 

 

 

Polecam notki:

<O pierwszych wrażeniach z używania promarkerów>

 

  • Cienkopisy STABILO

Czyli 60 odcieni szczęścia. Mój zestaw jest tak duży, że znajdują się w nim zarówno odcienie naturalne jak i kosmiczne neony, które cieszą i męczą oko zarazem. Uwielbiam kolorować nimi skomplikowane mandale i rysować wzorki. Warto dodać, że jeżeli się z nimi nie przesadzi, to w  większości kolorowanek nie przebiją na drugą stronę. Jeśli macie gorszej jakości papier, wystarczy przed użyciem cienkopisu pokryć pole grubą warstwą jaśniejszej kredki. Wtedy już na pewno nic nie wsiąknie w kartkę.

 

 

Cienkopisami można pokrywać nie tylko malutkie pola. Żeby nauczyć się malować nimi na gładko, wystarczy opanowac jedną rzecz - podczas rysowania w miejscu oderwania czubka od kartki tworzy się malutka kropelka, która po wyschnięciu jest ciemniejsza od reszty. Żeby powierzchnia była równomierna, podczas rysowania należy stale pamiętać o tej kropelce i nie dać jej zaschnąć na środku. Po oderwaniu cienkopisu od kartki, zaczynam cieniować w tym samym miejscu i i w ten sposób przeciągamy tą kropelkę za sobą w kierunku brzegów pola i dopiero tam pozwalamy jej zaschnąć. Trzeba wszystko robić w miarę szybko, ale to da się wyćwiczyć.

 

Polecam notki:

<Rysujemy Ulę Cieplak z „BrzydUli” cienkopisami>

 

Na moim snapie (barbiemichaels) relacjonuję Wam regularnie swoje wizyty w Auchanie, gdzie regularnie wynajduję fajne akcesoria w super cenach. Za niedługo zaczynam nowy sezon na studiach i być może upoluję sobie jakieś brokatowe, pachnące cuda w ramach uzupełnienia <mojej „szkolnej” wyprawki>.

 

Jak pięknie kolorować?

Skoro mamy już akcesoria, czas stworzyć coś pięknego. Oto kilka moich wskazówek:

 

- ostry szpic

Niezastrugana kredka daje bardzo brzydki efekt, ponieważ nie dociera do wszystkich mikroskopijnych dziurek w powierzchni papieru. Rysowanie taką kredką jest też nie do końca przyjemne i relaksujące. Niestety częste struganie kredek sprawia, że szybciej się kończą. Kredki na szczęście są tańsze od promarkerów, więc ich częsty zakup nie obciąży waszej kieszeni aż tak bardzo. W takich chwilach cieszę się, że chodzę do pracy, bo mogę sobie często sprawiac małe (i większe) przyjemności. Pamiętajcie o tym, gdy następnym razem dacie sobie na Facebooku dumny status „szlachta nie pracuje” ;)

 

- ograniczenie kolorów

Mogłoby się wydawać, że im więcej kolorów używamy tym lepiej, ale jest inaczej. Ograniczenie ich liczby sprawi, że rysunek będzie bardziej elegancki i intrygujący. Moje metody na dobieranie kolorów są podobne do tych, które stosują dekoratorzy wnętrz. Wybieram sobie dwie barwy, które są do siebie przeciwstawne (np. fiolet i pomarańcz) i stosuję je tak, by jedna przeważała. Rysunek uzupełniam ich odcieniami (np. brązem, który jest ciemną wersją pomarańczu i różem, który jest obok fioletu) oraz kolorami neutralnymi np. beżami i szarościami. Inna metoda to całkowite eliminowanie jednego koloru i jego odcieni. Jeśli decydujemy się np. na usunięcie niebieskiego, to odpadają też zimne fiolety (fiołkowy odpada, szlachetna purpura zostaje) i zielenie (mięta odpada, soczysty odcień trawy może być).

 

 

 

Jeżeli jeszcze nie czujecie się dobrze w dobieraniu kolorów, polecam zabawę z programem <Adobe Kuler>, który umożliwia wybór kolorów na różnych zasadach (np. dopełniania, triady, monochramatycznej). Koniecznie zróbcie sobie screeny ulubionych kombinacji! :)

 

Nawiasem mówiąc, używając czterech kredek można stworzyć obrazek, który mieni się tysiącem kolorów. <Zobaczcie jak>.

 

- cieniowanie 3d (zamiast na płasko)

Kontury kolorowanki to jedynie wskazówka a nie sztywna granica, której należy się trzymać. W obrębie jednego pola możemy nałożyć kilka kolorów lub manipulować jednym tak, żeby utworzył sie gradient. Albo jeszcze lepiej – możemy sami coś dorysować. Ja lubię dorysowywać cienkopisami nowe wzory na pokolorowanych juz polach, żeby całośc była jeszcze bardziej dekoracyjna.

 

 

 

Oczywiście cieniowanie na płasko nie jest złe - są wzory do których jak najbardziej pasuje. Zaufajcie swojej intuicji podczas wyboru.

 

 

Tygrysy cieniowałam sześcioma kolorami kredek - zimnymi i ciepłymi brązami, ochrą żółtą i pomarańczowym. 

 

- „sztuczki”

Jest kilka fajnych trików, by kolorowanie było jeszcze ciekawsze. Możemy użyć jasnej (nieakwarelowej) kredki i przyciskając mocno narysować nią wzór, a potem pokryć powierzchnię kredką akwarelową (można ją potem pokryć wodą). Jasna kredka pokryje pory w papierze i nie pozwoli ciemnej dotrzeć do niektórych miejsc, a dzięki temu utworzą się piękne wzory.

 

Każda rybka jest inna, ponieważ testowałam różne opcje.

 

- antystres

Ideą kolorowanek dla dorosłych było to, żeby pomagały pozbyć się stresu. Kiedy kolorujemy w antystresowy spoób całość wygląda  lepiej. Podczas kolorowania nie zerkajmy jednym okiem na telewizor. Niech nasz wzrok podąża tylko za perfekcyjnie zastruganym rysikiem i postarajmy się odczuwać jak największą przyjemność z wypełniania pól pięknymi kolorami.  

 

Na dziś tyle! Koniecznie pokażcie mi na insta swoje kolorowanki (#elfikuzobacz + #elfikuzobaczkolorowanka) i zobaczcie <pierwszy tekst o kolorowankach>, gdzie znajdziecie wzory do druku, które Wam przygotowałam. 

 

Teksty o kredkach:

<jak wykonać hiperreralistyczny portret kredkami>
<o połączeniu kredek i białego żelopisu w hiperrealizmie> (uwaga! są spojlery z czwartego sezonu "Gry o Tron"!)
<test kredek KOH-I-NOOR Polycolor Portrait>
<o kredkach i spełnianiu marzeń> :)
<połączenie kredek akwarelowych i akwarelowegon ołówka> (uwaga! są spojlery z pierwszych trzech sezonów "Gry o Tron"!)
<kredki akwarelowe i akwarele w delikatnym portrecie>
<test kredek KOH-I-NOOR Magic Trio>
<długa, leniwa notka o tym, jak rysowałam realistyczną scenkę z "Hobbita">
<połączenie kredek, markera do białych tablic i cienkopisów w realistycznym portrecie>
<odpowiedź na pytanie "dlaczego warto używać także tańszych kredek?">
<ciekawe ćwiczenie: rysowanie pełnokolorowego rysunku przy użyciu trzech kolorów i czerni>

 

Pozdrawiam,

Elfik

 


Nawiasem mówiąc

Wielokrotnie sugerowaliście, że powinnam używać więcej różnych zestawów kredek, żeby móc Wam lepiej doradzać przy wyborze. A zatem OK! Kolorowanki wykończyły mi kilka kompletów i widzę, że czas na coś nowego. Piszcie w komentarzach, jakie znacie kredki godne uwagi i dzielcie się wrażeniami. Mam nadzieję, że dzięki Wam znajdę coś ciekawego :)

 


ELFIK w Internecie:

<ELFIK TV> - czyli moja mała telewizja​ o nauce rysunku​

<INSTAGRAM> - życie codzienne elfa w świecie ludzi + spojlery do najnowszych rysunków

<FACEBOOK> - bądźcie na bierząco z nowymi notkami i filmami

<ELFIK PHOTOGRAPHY> - zdjęcia w klimacie Fashion Fairytale - możecie śmiało je przerysowywać

​<PODŁE BRZOSKWINKI> - "Za to, by nigdy nie dorastać!" - czyli vlogi, wyzwania i przyjaźń 

Komentarzy: 36 Dodane komentarze:

julka

Hejka masz może coś do pobrania tego obrazku? (chodzi o samą kolorowankę)

Julia

Sama używam kredek Stabillo, i za niedługo dostane promarkery ze strony https://www.tintadlaplastykow.pl/promarker-zestaw czy one są dobre? Juszczenko ich nie zamówiłam ale mam dostać je na święta. Proszę odpisz mi i powiedz czy są dobre ;P

Nicola

Przetestuj kredki progresso ;)

Ela

Hej, szukam prezentu, dla kogoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z rysowaniem i grafiką. Myślę nad zestawem jakiś lepszych kredek akwarelowych. Które z tych tutaj były by najlepsze? http://www.indygo24.pl/kredki

Weronika

Jak nazywa sie książka w której kolorujesz ? :)

Elfik777

To "Japońskie Inspiracje" :) Kupiłam w Auchan

Buruuberii

Aaaa, tego mi było trzeba, inspiracji! Oficjalnie mianuję Cię moją guru. Posiadam zestaw kredek akwarelowych i dwie książki do kolorowania, ale czasami nie podoba mi się to co wyjdzie i kończę zrezygnowana, a nie odstresowana. Ale właśnie takich wskazówek, jakie tutaj mogę znaleźć, było mi trzeba, więc dzięki wielkie ;) P.S. Wpadłam dzisiaj na Twój filmik w którym pokazujesz kolorowankę "Strażnicy Nocy". Ładną reklamę zrobiłaś, muszę ją mieć :D

Anadia

Co to za kolorowanka z tą (jak mniemam) Azjatką z kwiatami we włosach?

Monika

Bardzo ciekawy artykuł i piękna robota. Ociekasz talentem! Wow!

rysowanie to moja pasja

wielkie dzięki za te praktyczne rady na pewno je wykorzystam :)

Ania

Hej! Mnóstwo cennych informacji! :) Dzięki :) mam tylko jedno pytanie. Gdzie znalazłaś zestaw cienkopisów Stabilo w aż 60 odcieniach??? Potrzebuję właśnie jak największą palete barw ale szukam po internecie i nawet na stronie stabilo i widziałam tylko 30 kolorów :( już razem z tymi neonowymi... Doradź proszę co jest najlepsze do malowania bardzo cienkich linii i żeby było to coś w jak najwiekszej liczbie kolorów. Dziękuję i pozdrawiam

Elfik777

Hej! Zestaw dostałam od Stabilo i przypuszczam, że było to coś w rodzaju edycji limitowanej dla blogerów. Można je kupowac na sztuki, ale nie jestem pewna, czy uda się w ten sposób zebrać wszystkie.

qwerty

Ty tak super piszesz! Nigdy bym nawet tak pokolorowac nie umiala , ale kocham czytac twojego bloga , naprawde czyta sie go lekko i przyjemnie w dodatku zwiera cenne wskazowki i ladniej jakosci zdjecia '😅 kazda notke czytalam chyba z 3 razy 😍

Elfik777

Wooow, dziękuję :). Miło czytać taki komentarz :)

Karola Misia

Elfie, wiem że znowu to samo ale koniecznie wypróbuj te kredki których używa Heather Rooney! :-)

lenka

Tak, koniecznie spróbój tych których używa Heather Roonej! Nie znam nazwy ale na pewno sobie wygooglasz. Szalenie ciekaiw mnie czy faktycznie są takie dobre!!!

Andzia

Elfiku, czy próbowałeś rysować techniką doodle and zentangle? Jestem ciekawa, jakby to wyglądało w Twoim wykonaniu :)

Elfik777

Haha, całe życie to robiłam a nawet nie wiedziałam, że to ma nazwę. Poczytam trochę wiecej na ten temat i może wyjdzie z tego notka :D

Naleśniki z brokatem

Może to ja jestem jakąś kaleką, ale kupiłam sobie kredki Koh-I-Noor bezdrzewne. Byłam szalenia zadowolona z zakupu aż nie uświadomiłam sobie, że kredek tych nie jestem w stanie zastrugać perfekcyjnie, a końcówka pozostaje spłaszczona. Wołam o pomoc, Elfiku!

Elfik777

Miałam te kredki i o ile dobrze pamiętam, to mi się strugały do idealnego szpica. Może masz tępą strugaczkę? Kiedy strugam kredki i nie chcą mi się zastrugać idealnie, to zazwyczaj strugam je pod lekkim kątem, a potem tak manewróję czubksiem, żeby się lekko odłamał, tworzą idealnie ostrą krawędź. Zazwyczaj działa :)

Dina

Piękne! A zdradzisz kiedy bedzie notka z rysunkiem, który relacjonujesz na snapie? :)

Elfik777

Szczerze mówiąc nie wiem, czy w ogóle będzie, bo tworzyłam ten rysunek z myślą o filmie, a dopiero montując początek zauważyłam, że ostrośc nie nie złapała ;(. A w trakcie rysowania nie robiłam zbyt wielu zdjęć, bo miałam nadzieję, że będzie film. Zobaczymy, co z tegio będzie.

Hikari

Oto link do strony z której można nauczyć się conieco o rysowaniu komiksu: http://kreskotok.blogspot.com/search/label/6%20błędów?m=0 oraz o pisaniu historii: https://m.youtube.com/watch?v=G-rVh1aR0EE

Elfik777

Dzięki!!! BArdzo się przyda! :D

Hikari

Co do kredek, często widzę nazwę Prismacolor. To chyba jedne z tych droższych.

Elfik777

Też mi się wielokrotnie przewijała ta nazwa. Nawiasem mówiąc kiedy po raz pierwszy ją zobaczyłam, to przeczytałam "primascolor" i dopiero niedawno uświadomiłam sobie, że literki są inaczej poustawiane. Całe życie żyłam w błędzie :D

Livv

Nie ma to jak nowy wpis z rana! Nie szkodzi, że bez tutoriali - najwazniejsze, że miło się czyta i ogląda, i że "zachciewa" się rysowac :)

Elfik777

Dziękuję! :) Następnym razem postaram się już o tutorial :)

Tom

Trzy razy tak dla nowych kredek! Byłoby super, gdybyś sprawdziła te, którymi rysuje Heather Rooney (pewnie kojarzysz ją - rysuje hiperrealistyczne portrety na youtube). Podobno są najlepsze, ale nie pamiętam nazwy.

Elfik777

Robiłam już mały research. Heather ma kredki Caran d'Ache Luminance. Poczytam jeszcze na ten temat i zobaczymy, może akurat takie sobie kupię :)

Daria

Zgadzam się, że fajnie by było jakbyś miała różne kredki! Jestem bardzo ciekawa jak sprawują się takie droższe i jak byś opisała różnicę między tymi co masz teraz a takimi droższymi :). Sama zastanawiam się nad zakupem droższych, bo zgadzam się z Tobą, że w hobby warto inwestować :)

Elfik777

Planuję zakup jakiegoś droższego, profesjonalnego kompletu. Oczywiście dam Wam pełną recenzję na blogu. Jestem szaleneie ciekawa i podekscytowana! :D

kinia

Wow, nie spodziewałam się, że cienkopisami można tak równo pokolorować! Muszę wypróbować ten patent z cieniowaniem :)

Elfik777

Też byłam zdziwiona, że tak łatwo poszło. :)

Karola

Przepiękne zdjęcia! A co do kredek to byłoby super gdybys miała kredki różnych firm zeby było porównanie. :)

Elfik777

Mam już na oku kilka kompletów kredek, których nigdy nie używałam, więc za niedługo spodziewajcie się pierwszych wrażeń i recenzji :)