Teksty

Jak realistycznie cieniować oczy ołówkami? + KONKURS 34

Tagi: jak rysować oczy realizm fotorealizm rysowanie oczu tom hiddleston jak narysować portret

IMG_0029.JPG

 

Witam w Nowym Roku! W dzisiejszej notce czeka na Was wypracowanie na temat rysowania realistycznych oczu ze zdjęcia oraz długo wyczekiwany konkurs z nagrodami. Mam nadzieję, że będziecie zadowoleni.    

“Klasyczne” portrety wykonane ołówkiem w stylu realistycznym już dawno mi się znudziły, ale wciąż dostaję prośby o tutoriale na ten temat. Ponieważ jestem dobrym elfem, postanowiłam w końcu je spełnić. Dziś opowiem Wam o tym, jak rysowałam oczy Toma Hiddlestona. Stworzenie jego portretu zasugerowała mi czytelniczka Asia, którą serdecznie pozdrawiam!  Jeżeli jeszcze nie czytaliście tekstów, które wymieniam poniżej, to polecam się z nimi zapoznać zanim przejdziecie do lektury dzisiejszego wpisu.

  • <Tu> poczytacie o tym, jak wybrać odpowiednie zdjęcie do rysunku realistycznego

  • <tej notki> dowiecie się, jak wykonać szkic

  • <Tutaj> jest opis fotorealistycznego rysowania skóry…

  • … a <tu> - włosów

 

Już na wstępie warto zaznaczyć, że do rysunków realistycznych najlepiej będą się nadawać zdjęcia, które nie są po obróbce w programie graficznym. Wszelkie zmarszczki, plamki, żyłki i inne tego typu “niedoskonałości” wyglądają obłędnie, kiedy dokładnie skopiujemy je ołówkiem. Koniecznie wybierzcie też fotografię, która przedstawia lubianą przez Was osobę. To ważne, bo będziecie na nią spoglądać wiele dni a może i tygodni i - wierzcie mi - będziecie na zawsze pamiętać każdy szczegół jej twarzy. Ja najchętniej rysowałabym w ten sposób rodzinę i przyjaciół, ale u mnie nikt nie lubi kiedy rysuję każdą niedoskonałość skóry z chirurgiczną precyzją. Ale Tomek chyba się za to nie obrazi… :)

 

Czytając teksty o rysowaniu oczu z wyobraźni dowiecie się wielu ważnych rzeczy, jednak nie wszystkie mają zastosowanie podczas rysowania ze zdjęcia. Tu zasada jest jedna - najlepiej uważnie przyglądać się zdjęciu i przerysować je tak, jak wygląda. Zdarzają się osoby, które mają jasne, krótkie rzęsy i są takie, które dokleiły sobie sztuczne rzęs sięgające nieba.

 

IMG_0120.JPG

 

W moich notkach zazwyczaj oglądacie szkic, który wygląda dość wyraziście. To dlatego, że staram się, by linie były widoczne na zdjęciu w notce. Kiedy jednak nie tworzę rysunku na potrzeby tekstu, a praca ma być bardzo realistyczna, to mój szkic wygląda tak jak powyżej - jest bardzo cienki i delikatny. Wszystkie zbędne linie dokładnie wymazuję. Tym razem było to nadzwyczaj łatwe, ponieważ używałam grubej kartki, która się nie mięła, gdy pocierałam o nią gumką.

 

IMG_0124.JPG

 

Rysowanie realistyczne prawie zawsze zaczynam od najbardziej miękkich (czyli najciemniejszych) ołówków. Ich struktura jest bardziej krucha niż twardych, dlatego na pokryte nimi powierzchnie można później nałożyć kolejne warstwy. Dzięki temu jestem w stanie pokryć papier tak, by nie było prześwitów. Pamiętajcie, że nie jest to jedyna słuszna metoda rysowania realistycznego. Lekkie, prześwitujące szkice także są pięknie, jednak to nie one są tematem dzisiejszego wpisu.

 

Tym razem zaczęłam rysowanie od ołówka 3B, który w skali twardości plasuje się jako średni. Wybrałam go dlatego, że ołówki z Faber Castell mają trochę lepszą pigmentację niż inne jakich do tej pory używałam. Po drugie - popełniłam spory błąd i wybrałam zbyt fakturowany papier, który jeszcze bardziej podkreślił odcień ołówka. Jeżeli rysujecie na gładkiej kartce i macie ołówki o słabszej pigmentacji, to podobny efekt uzyskacie 5B lub 6B. Na zdjęciu, na podstawie którego rysowałam, oczy i ich okolica były dość jasne, ale gdyby znajdowały się w dramatycznym cieniu, nie zawahałabym się użyć nawet 8B.

 

Ołówkiem 3B poprawiłam najciemniejsze miejsca. Warto zaznaczyć, że nie zawsze najciemniejsze będą rzęsy i źrenica. Na zdjęciu, z którego rysowałam, było widać efekt czerwonych oczu, dlatego źrenice tym razem były dość blade i nie załapały się na miękki ołówek. Gdybym rysowała bardziej w stylu hiperrealistycznym, lekko bym je przyciemniła, ale ponieważ zawsze skłaniałam się nieco bardziej ku fotorealizmowi, zostawiłam je takie jakie są. O tym czym (moim zdaniem) różni się fotorealizm od hiperrealizmu posłuchacie <tutaj>.

 

Starałam się zaznaczyć jak najwięcej szczegółów - jeśli gdzie na zdjęciu widziałam ciemną plamkę, to przenosiłam ją na kartkę nie zastanawiając się co to jest. Traktowałam równorzędnie oko i jego okolice. Częstym błędem jest to, że podkreślanie tego, co uznajemy za ważniejsze (rzęsy, źrenice) i ignorowanie reszty (np. cienia, który padł na powiekę). Uważnie podkreślenie wszystkiego da bardzo realistyczny efekt. 

 

IMG_0125.JPG

 

IMG_0004.JPG

 

Później wzięłam najtwardszy ołówek jaki miałam - czyli 2H - i starannie zacieniowałam nim... prawie wszystko. Mogłam go przyciskać trochę mocniej niż pozostałe, ponieważ jest bardzo twarzy i daje delikatny efekt. Dzięki temu wszystko dość gładko się połączyło (choć nie tak gładko jak wtedy gdybym używała normalnej kartki). Jedyne miejsca jakie ominęłam to błyski światła na gałce ocznej.

 

IMG_0007.JPG

 

Drugie oko rysowałam dokładnie tak samo - zaczynając od najbardziej miękkich ołówków i stopniowo przechodząc do twardych. Po tej stronie siateczka zmarszczek była bardziej widoczna, dlatego poświęciłam jej więcej czasu. Niestety tego dnia wypiłam za dużo kawy i przerażająco trzęsła mi się ręka, dlatego narysowanie cieniutkich linii było bardzo trudne!

 

IMG_0010.JPG

 

Kiedy rysujemy zmarszczki, warto pamiętać, że nie są one grubymi, mocnymi liniami o jednakowej grubości. Momentami zanikają, momentami stają się płytsze. I - jak widać na powyższym zdjęciu - potrafią nadawać oczom prawdziwego wyrazu. Więcej o rysowaniu zmarszczek poczytacie <tu> i <tu>.

 

Aby nie stracić podobieństwa, starałam się odnaleźć w twarzy jej charakterystyczne elementy. U Toma są to właśnie zmarszczki wokół oczu, które uwydatniają się przy uśmiechu, głęboko osadzone oczy, będące wiecznie w cieniu oraz pozioma kreska odcinająca nos od czoła. Pominięcie ich byłoby zbrodnią przeciwko sztuce portretowania ;)

 

Na sam koniec dodałam kilka plamek białym żelopisem. Niektóre z nich zostawiłam do wyschnięcia, a niektóre wklepałam palcem, żeby złagodzić ich intensywność. Użycie białego żelopisu w takim rysunku nie jest niezbędne, ale chyba większość nas zgodzi się, że urok Toma kryje się m.in. w oczach, a te bardzo często mają taki charakterystyczny wilgotny błysk. Uważam, że technikę warto dopasować do postaci, którą się rysuje lub jej aktualnego nastroju.

 

Rysunek z dzisiejszego wpisu nadal jest nieukończony i myślę, że na jego podstawie uda mi się omówić jeszcze rysowanie krótkich, kręconych włosów oraz realistycznych ust. Aktualnie na moim snapchacie (barbiemichaels) można śledzić na żywo, na jakim etapie jest praca. Ale póki co czas na obiecany...

 

 

 


KONKURS!

 

Tematem notki były oczy, więc i konkurs będzie z nimi związany. Zadanie polega na stworzeniu rysunku na temat “Oczy zwierciadłem duszy?” (tak - z pytajnikiem na końcu). Można go zrobić i według własnego pomysłu i na podstawie zdjęcia lub pracy kogoś innego, jednak w takim wypadku należy zaznaczyć to w opisie i zamieścić oryginał (załącznik lub link).

Technika może być wyłącznie tradycyjna (np. kredki, ołówki, farby). Prace cyfrowe tym razem odpadają. Rysunek należy zeskanować lub sfotografować i wysłać mi jako załącznik (nie w treści maila) na adres elfik777@gmail.com. Mail należy zatytułować “KONKURS: Oczy”. W treści wiadomości napiszcie według schematu:

Imię lub Pseudonim:

Wiek:

Opis pracy: (np. kogo/co przedstawia, w jakiej jest technice i dlaczego, w jaki sposób nawiązuje do tematu)

 

Na rysunki czekam do 5go Lutego do godziny 23:59. Prace wysłane później (oraz takie, które nie spełniają pozostałych wymagań) nie będą brane pod uwagę w wyborze zwycięzcy. Notka z wynikami konkursu pojawi się 11go Lutego na blogu. WSZYSTKIE nadesłane prace pojawią się w notce, a na końcu zostaną podani zwycięzcy wraz z uzasadnieniem. Nagrodzonych zostanie 5 osób, których prace najbardziej mi się spodobają. Na podstawie poprzednich wpisów z wynikami możecie już wywnioskować, na co zwracam uwagę przy wyborze :).

 

IMG_0034.JPG

 

Nagrodą w konkursie jest 5 zestawów ołówków akwarelowych firmy Faber-Castell (po jednym dla każdego zwycięzcy). Dokładny opis produktu znajdziecie <tutaj>. Koniecznie poprzeglądajcie ofertę <Sklepu Faber-Castell> (który jest fundatorem Waszych nagród) i dajcie mi znać, co powinno być do wygrania w kolejnym konkursie! I pamiętajcie, że po wpisaniu “elfik” w miejscu na kod rabatowy otrzymacie 10% zniżki na wszystkie produkty :).

 

Powodzenia!


 


 

Nawiasem mówiąc

adventure1.jpg

 

Już w najbliższy poniedziałek (11.01.2016) wyruszam w podróż swojego życia! Spędzę cały miesiąc w krainie hobbitów, elfów i smoków. Wyprawa do Nowej Zelandii zawsze była moim największym marzeniem. Być może są tu osoby, które pamiętają mnie z czasów jasnoniebieskiego bloga na onecie, kiedy jako 13-latka rysowałam namiętnie postacie z "Władcy Pierścieni". Wtedy nawet nie przypuszczałam, że kiedykolwiek uda mi się zrealizować swoje abstrakcyjne sny o wędrowaniu po zielonych pagórkach Hobbitonu. A dziś pakuję plecak, by samotnie dotrzeć na koniec świata. By przejechać z Shire do Mordoru. Odwiedzić Edoras, zamoczyć stopy w Anduinie i rozbić namiot na polach Pelennoru, gdzie przed wiekami toczyły się najważniejsze bitwy świata. I choć przez cały miesiąc nie zaznam ciepłego łóżeczka i domowego jedzonka, to nie żałuję decyzji. Wyruszam na przygodę! Trzymajcie kciuki, żeby nie porwali mnie orkowie (albo nowozenlandzki urząd do spraw imigrantów, który na miejscu oceni czy nie przybyłam krajść pracy prawowitym obywatelom kraju;). O ile będę miała Internet, relacja będzie na snapie barbiemichaels. Trzymajcie się ciepło!

 

IMG_0021.JPG

 


ELFIK W INTERNECIE

<ELFIK TV> - czyli moja mała telewizja​ o nauce rysunku​

INSTAGRAM: @barbiemichaels - życie codzienne elfa w świecie ludzi + spojlery do najnowszych rysunków

SNAPCHAT: @barbiemichaels - tutoriale na żywo i życie codzienne elfa

<FACEBOOK> - bądźcie na bierząco z nowymi notkami i filmami

<ELFIK PHOTOGRAPHY> - zdjęcia w klimacie Fashion Fairytale - możecie śmiało je przerysowywać!

Komentarzy: 34 Dodane komentarze:

Ewa

jesteś tak pozytywną osobą, pokazujesz, że nic nie jest niemożliwe i inspirujesz mnie i motywujesz do rysowania, dziękuję a rysunek jak zawsze niesamowity :>

Elfik777

Bardzo sie cieszę :) Postaram sie utrzymać tą tendencję :)

Natalia

Elfiku! Moze jakis tutorial z martwa natura :) ?

Elfik777

Kurcze, akurat nie przepadam za martwą naturą. Jeszcze nie spotkałam się z obrazemw  tej tematyce, który by mnie zachwycił ;(

Julka

Elfiku życzę miłego wyjazdu,od dawna marzę aby zwiedzić Nową Zelandię (i odwiedzić rivendell)😀✈ Ps. Po pierwsze nigdy nie widziałam twojego bloga na onecie chciałabyś napisać jak się nazywa i czy w ogóle jeszcze istnieje.Po drugie mam prośbę pokażesz na instagramie,snapchacie albo na blogu swoje aktualne rysunki ( na YouTube filmik był już dość dawno i pewnie sporo od tamtego czasu na tworzyłaś)

Elfik777

Mam nadzieję, że Twoje marzenie się spełni! Jeśli kiedys będziesz porzebowała pomocy w organizacji podróży to chętnie pomogą. Jesli marzys zo tym, by odwiedzić Rivendell to akurat będzie proste, bo prawdziwe leży w... Szwajcarii. Siedząc w dolinie Lauterbrunnen Tolkien szkicował dom Elronda bazując na tym krajobrazie. A na podstawie jegor ysunków powstały najsłynniejsze ilustracje do Władcy Pierścieni, a później  także filmowe dekoracje! Miejsce, w którym nagrywali Rivendell (w pobliżu Wellington) wygląda jak zwykły las, bo usuneli wszystkie dekoracje. Ten słynny most na którym Aragorn i Arwena się całowali był dodany komputerowo a w tym miejscu są teraz tylko drzewa, krzaki i paprotki. Także może Szwajcaria będzie dobrym wyboren? Sama się tam chyba wybiorę :)

Saśka

Wiesz Elfiku... Robiłam prace na konkurs, byłam mało przekonana bo temat średnio trafia w moje gusta rysownicze. Ale wymyśliłam coś fajnego. No i zaczęłam robić rysunek i zostawiłam kartkę na stole. Kot mi ją pogniótł bo spał na niej. A potem zrobiłam drugi szkic i kot mi podeptał jak na chwilę poszłam do kuchni i ubrudził czymś tłustym ;___; więc powiedziałam "a pierdzielę!" Wezmę udział w następnym konkursie. Może będzie fajniejsza nagroda bo ołówków mam od brudu. Ale na szczęście Twój rysunek wychodzi pięknie jak zawsze :)

Elfik777

Haha, najwyraźniej los nie chciał żeby Twój rysunek trafił na konkurs. Ale nie martw sie - bedą kolejne :)

Blueberry

Praca na temat oczu, a muszą być same oczyska, czy może być np. twarz? :)

Elfik777

Temat do dowolnej interpretacji. Specjalnie dałam znak zapytania na końcu, żeby było bardziej kreatywnie :)

Vanilia

Udanego wyjazdu! :D Albo raczej niezapomnianej przygody! ^^ (bo to nie ten kaliber co po prostu "wyjazd"). Planujesz po powrocie napisać notkę z wrażeniami? Tak w ogóle brakowało mi ostatnio czegoś w rodzaju ołówka do kredek akwarelowych, i właśnie przyszłaś mi z odpowiedzią czy jest coś takiego :D

Elfik777

Tak, bedzie notka z wrażeniami. Może nie zostanę ukamienowana za wrzucanie prywatnych postów na blogu o rysowaniu :)

Łukasz

Zazdroszczę ;-) Życzę miło spędzonego czasu i samych artystycznych wrażeń! Jeżeli się nie mylę to w Nowej Zelandii była nagrywana Xena :-D Sorki odezwał się w mnie miłośnik tego serialu :-)

Elfik777

Jak byłam mała to szalałam za Xeną!

Yaxira2005

Wezmę udział :P Na pewno nie wygram, ale zrobię to dla samej 'przygody', bo przecież to się liczy :)

Elfik777

Trzymam kciuki! :D

Julia

Ale super notka! Gratuluje wyjazdu. Moge tak bezczelnie zapytac ile to wszystko cie kosztowało? (jak nie chcesz odpowiadac to nie musisz) :)

Elfik777

Nie ma problemu, że pytasz :). Ok 10k za wszystko. Okaże się dopiero czy było warto :)

diana

już po samych oczach można poznać, kto jets na rysunku!!! wow!!

Elfik777

Cieszę się, że idzie poznać! Miałam wątpliwości czy wychodzi podobny :)

Karolina

Elfiku! Mam wielką prośbę, mogłabyś mi proszę podać jaki jest temat konkursu i co należy napisać w treści wiadomości? Mam tam białe plamy, nawet gdy zaznaczę na niebiesko- widzę gdzie kończy się tekst, ale liter brak :/

Elfik777

Hej! Temat konkursu to: "Oczy są zwierciadłem duszy?" (z pytajnikiem na końcu). W treści napisz według wzoru:

Imię lub Pseudonim:

Wiek:

Opis pracy: (np. kogo/co przedstawia, w jakiej jest technice i dlaczego, w jaki sposób nawiązuje do tematu)

Natalia

a jeśli nie mogę się zdecydować czy będę mogła przysłać 2 prace?

Elfik777

Nie, proszę o tylko jedną :)

Karolllina

Elfiku! Po pierwsze gratuluje wyjazdu. Ja zawsze marzyłam, że kiedyś będę mogła wyruszyć na wyprawę do Śródziemia, ale jeszcze trochę czasu mi to potrwa. Po drugie wspomniałaś, że będziesz zdawała relacje z podróży na snapchacie, mam taką prośbę, gdybyś mogła wrzucać coś np. na facebooka to byłabym Ci niezmiernie wdzięczna (snapa niestety nie mogę mieć z różnych przyczyn). Po trzecie genialny, zresztą jak zwykle obrazek i fantastyczny konkurs. Na pewno wezmę w nim udział. Życzę Ci bezpiecznej podróży. PS. wykończ wszystkich orków, których spotkasz.

Elfik777

Napiszę notkę z wyjazdu (o ile tam w ogóle dotrę) i postaram się wrzucić kilka zdjęć :)

Karolina

Elfiku, zawsze trafiasz z wstawieniem notki jest akurat gdy wracam ze szkoły i czekam na zajęcia plastyczne, więc motywacja do rysowania jest :D A konkurs super, oczy to coś co kocham... ♥

Elfik777

Fajnie, że trafiłam. powodzenia! :D

Gabi

Ach! U Ciebie w notce zawsze tyle rzeczy że aż nie wiem od czego zacząć komentowanie. To może poczekać pierwsze: Gratuluję wyjazdu! Życzę Ci bezpiecznej podróży! I bardzo zazdroszczę :D Po drugie, bardzo dziękuję za konkurs. Temat i nagroda super. Na pewno wezmę udział! A po trzecie, piękny rysunek! Genialnie uchwycilas jego spojrzenie :)

Elfik777

Bardzo dziękuję. Starałam się :)

tomash

tak sie ciesze, ze wreszcie jest nowy KONKURS! temat na pierwszy rzut oka sie wydaje prosty ale jak tak myśle to wszyscy zaczną rysowac oczy wiec zeby byc oryginalnym trzeba sie naprawde postarac. super pomysł :) i świetny blog oczywiście

Elfik777

O, super, że doceniasz temat konkursu :D 

Kasia

o Boże, to jest piekne! On naprawdę ma takie oczy!! Idealnie! I bardzo zazdroszę wyprawy do Śródziemia! Trzymam kciuki za Ciebie :)))

Elfik777

Dziękuje, dziękuję i dziękuję! :)