Teksty

Jak rysować ludzką sylwetkę z wyobraźni? 48

Tagi: jak narysować człowieka rysowanie postaci tutorial rysowanie sylwetki jak narysować sylwetkę krok po kroku nauka rysunku rysowanie ludzi rysowanie z wyobraźni jak rysować z wyobraźni ludzkie ciało krok po kroku

 

Coraz częściej poruszam na blogu zagadnienia związane z rysowaniem z wyobraźni. Uznałam, że przed kolejnymi tekstami na ten temat omówię szkicowanie ludzkiej sylwetki, ponieważ bez tej wiedzy ciężko stworzyć udany obraz.

 

Pracę nad tym tutorialem rozpoczęłam od zbierania materiałów. Wpisałam w wyszukiwarce hasło „jak rysować sylwetkę”. Wyskoczył mi... mój własny tekst, który napisałam kilka lat temu. Przejrzałam także inne artykuły. Niemal wszystkie podchodziły do tematu w podobny sposób, dlatego postaram się zrealizować go w inny sposób.

 

Jak wspominałam wielokrotnie, coś, co już kiedyś odrysowaliśmy (ze zdjęcia czy natury), będzie nam łatwiej odtworzyć na kartce. Dlatego polecam jak najczęstsze szkicowanie ludzkiej sylwetki. Nie zawsze mamy dostęp do modela czy odpowiedniego zdjęcia. Co może je zastąpić?

- wyszukanie odpowiedniej, trójwymiarowej grafiki na <PoseManiacs>

- wzorowanie się na artystycznym manekinie

- odrysowanie upozowanej postaci w grze komputerowej (ja ubóstwiam serię The Sims)

 

Powyżej mój manekin Freddie. Kosztował ok 20 zł w sklepie dla plastyków.

 

Polecam naszkicować jak najwięcej póz na podstawie źródeł, które wymieniłam wyżej, lub swoich własnych. Narysowanie człowieka zupełnie z głowy będzie wtedy dużo łatwiejsze. Przed przystąpieniem do rysowania z wyobraźni polecam także pobieżne zapoznanie się z najważniejszymi zasadami anatomii (np., że rozpostarta dłoń jest zbliżona wielkością do głowy a oczy znajdują się po środku jej wysokości). Warto jednak pamiętać, że dla artysty ważniejsze jest to, co odróżnia od siebie poszczególnych ludzi a nie to, co ich łączy. 

 

Jak narysować ludzką sylwetkę z wyobraźni?

 

Większość tutoriali (w tym mój stary tekst) proponuje rozpoczęcie nauki rysowania sylwetki od swobodnej pozy stojącej, oglądanej idealnie od przodu. Wydaje się to zupełnie naturalne i poprawne. Ja jednak, na podstawie własnych doświadczeń (oraz doświadczeń czytelników), utwierdziłam się w przekonaniu, że nie jest to najlepsze posunięcie. Zauważyłam, że osoby, które opanowały tą pozę, mają później ogromne problemy z innymi, trudniejszymi ustawieniami ciała. Na początek proponuję więc wybrać coś bardziej skomplikowanego.

 

Szkic

Sposób 1

Metoda ta polega na tym, by naszkicować szkielet ciała, w oparciu o zapamiętane kanoniczne proporcje, a później poprawiać je pod kątem budowy ciała i skrótu perspektywicznego.   

 

Powyżej Freddie pokazuje czym jest skrót perspektywiczny. Uległa mu jego wyciągnięta ręka. Doskonale wiemy, że jest ona jest samej długości co druga ale oglądana pod takim kątem jest dużo krótsza.

 

Na początek wybrałam sobie pozę, w której postać siedzi po turecku. Mój drewniany manekin nie jest w stanie się tak ułozyć, dlatego musze narysować ją z wyobraźni. Będzie pokazana pod pewnym kątem, ponieważ od początku warto uczyć się rysowania z różnych perspektyw. Aby jeszcze bardziej pobudzić wyobraźnię, narysuję ją od tyłu. Dlaczego wybór niestandardowych póz czy kątów widzenia jest ważny, dowiedzie się z <filmiku o rysowaniu z wyobraźni>.

 

Szkic zaczęłam od pleców. Zaokrąglony kształt symbolizuje ich górną część a spłaszczony owal – ich grubość. Dobrze widać także kąt, pod jakim są ułożone.

 

 

Zaokrąglony kształt na dole to pośladki. Postać siedzi na podłodze, dlatego będę one trochę spłaszczone. Połączyłam je z plecami lekkimi kreskami. Bardzo lubię, kiedy postacie kobiece mają wcięcie w talii, dlatego zazwyczaj właśnie takie rysuję.

 

 

Podczas rysowania usiadłam po turecku na krześle i sprawdziłam, na jakiej wysokości znajdują się wtedy nogi. Upewniłam się też, że łokcie są w stanie ich dosięgnąć. Dzięki temu byłam w stanie dorysować ręce i uda.

 

 

Wysokość głowy odpowiada mniej więcej 1/3 wysokości pleców. W tej pozie nie ulega skrótowi perspektywicznemu, dlatego prościej ją narysować.

 

 

Poprawiłam ręce, które były za długie i wymazałam niepotrzebne linie.

 

 

Zdarza się, że niektóre elementy wyglądają na rysunku dziwnie, mimo że w rzeczywistości są zupełnie poprawne. Spróbujcie narysować kilka interesujących póz a potem skonfrontować je z żywym modelem. Dzięki temu upewnicie się, że narysowaliście je poprawnie lub lepiej zapamiętacie, jak właściwie powinny wyglądać. 

 

Są pozy, które sprawiają szczególną trudność. Należą do nich takie, w których nogi od kolan w dół są niewidoczne, bo zakryte przez górne partie ciała. Uda wyglądają wtedy jak kikuty i są nienaturalnie grube. Wielu rysowników czuje wtedy dezorientację i potrzebę pokazania widzom, że postać na rysunku ma całe nogi. Zobaczcie jak narysować jedną z takich póz krok po kroku.

 

Tym razem zaczęłam od ręki, ponieważ w tej pozie nie ulega ona skrótowi perspektywicznemu.

 

 

Plecy ulegają bardzo dużemu skrótowi perspektywicznemu i będą prawie niewidoczne.

 

 

Wyobraźnia przestrzenna pracuje. Dodałam zarys klatki piersiowej...

 

 

... i podkulone nogi. Gdzieś z tyłu będzie wystawała stopa, która sugeruje, że postać jednak ma łydki :).

 

 

Na końcu dodałam głowę. Jak widać nie ma przeszkód, by dorysować ją jako ostatnią.

 

 

Czas na kilka zabiegów kosmetycznych. Gdzieniegdzie – zgodnie z intuicją – podcinałam fragmenty ciała, wyszczuplając postać. Podniosłam ramiona, zwiększyłam wcięcie na placach, dodałam wgłębienie na kręgosłupie i mięśnie.

 

Sposób 2

Ta metoda opiera się na założeniu, że spontaniczne bazgranie pozwala lepiej przenieść na kartkę zapamiętane proporcje.

 

Zaczęłam od bardzo szybkiego nabazgrania na kartce zarysu postaci. Moja ręka pracowała tak szybko, że czułam, jakby rysowała zupełnie sama, bez mojej kontroli. „Sama” poprawiała części ciała, które wyglądały nie tak, jak trzeba.

 

 

Poprawiłam całość i dodałam zarysy obojczyka i najważniejszych mięśni.

 

 

 

Zgodnie z intuicja zacieniowałam wszystko, korygując błędy, które rzuciły mi się w oczy. Naturalnie nie jestem w stanie bez odpowiedniego zdjęcia czy modela stworzyć perfekcyjnego światłocienia ale uproszczoną wersję mogę sobie wyobrazić bez problemu.

 

 

Szczegóły i cieniowanie

Narysowane w powyższy sposób ciała wymagają odpowiedniego wykończenia, czyli dodania szczegółów i cieniowania. Największym problemem jest tu zazwyczaj zbyt komiksowy wygląd postaci (zakładając, że ma być realistyczna). Jak uniknąć takiego efektu? Jest kilka błędów, które często powtarzają się wśród początkujących rysowników. Ich unikanie sprawi, że rysunek będzie wyglądał bardziej realistycznie. Są to:

- przesadne podkreślenie biustu za pomocą konturów

- pomijanie mięśni przy cieniowaniu

- próba umieszczenia na twarzy zbyt dużej liczby szczegółów (mowa o postaci widzianej z daleka, nie o portrecie)

- pomijanie wgłębienia na kręgosłupie oraz linii obojczyka

- rysowanie zbyt płaskich stóp

 

Praktyka

Treningowe szkicowanie postaci różni się od pracy nad „poważnym” rysunkiem. Obrazek, który ma wywoływać konkretne wrażenie i/lub przedstawiać konkretną scenę powinien być zaplanowany. Oznacza to, że przed narysowaniem samej postaci warto wybrać styl, kompozycję (w tym umiejscowienie postaci, kadr), odpowiednią pozę. <Omówiłam> ten proces dość obszernie na przykładzie rysunku w stylu mangowym. Polecam go przeczytać. Teraz pokażę, jak to wszystko ma się to do rysunku realistycznego.

 

Szalenie podoba mi się styl i tematyka prac <Alfonsa Muchy>, dlatego pomyślałam, że spróbuję narysować delikatną kobietę siedzącą wśród roślinności. Na kartce narysowałam sobie prostokątną ramkę, w której będzie powstawał obrazek. Na obrazach Muchy postacie zazwyczaj wypełniają cały kadr, dlatego zaznaczyłam sobie owal, który będzie mi wskazywał, gdzie będzie znajdowała się postać.

 

Podczas szkicowania realistycznej pozy warto zastanowić się nad tym, czy jest ona możliwa do wykonania w rzeczywistości. Najłatwiej sprawdzić to układając swoje własne ciało. Dobrze jest też sprawdzić w którym miejscu styka się z podłożem i czy ustawienie jest możliwe do utrzymania dłużej. Nie dotyczy to scen, które mają z założenia być ekspresyjne czy fantastyczne. Doskonałym przykładem może być jedna z moich ulubionych rzeźb, Ekstaza Św. Teresy, w której ciało świętej jest ustawione w pozie niewygodnej i nie styka się z podłożem w ogóle (bo lewituje).

 

 

 

Poza, którą wybrałam, jest dość trudna ze względu na duży skrót perspektywiczny, który „pochłania” niemal całe uda. Z tego względu zdecydowałam się połączyć dwa sposoby szkicowania, które przedstawiłam wyżej czyli szkicowanie w oparciu o znane proporcje i bazgranie.  Najpierw delikatnie zaznaczyłam sobie, jak będzie układało się ciało. W oparciu o tą linię dorysowałam – na razie bardzo prosto i schematycznie – podstawowe proporcje. Poniżej widać lekko zaznaczoną głowę, klatkę piersiową, brzuch, który jest lekko zasłonięty przez założone na siebie nogi oraz zaczątki kolana i łydki. Warto dodać, że często ramiona nie są ustawione idealnie poziomo, zazwyczaj jedno z nich jest wyżej.

 

 

 

Te pierwsze, bardzo intuicyjne, kreski stanowiły rodzaj punktu wyjściowego do dalszych kresek. Poprawiłam kształt głowy i klatki piersiowej pod kątem proporcji. Poszerzyłam trochę ramiona, zwężyłam talię, by wyglądała bardziej kobieco i dodałam rękę, na której wspiera się cała sylwetka.

 

 

Talia jest zazwyczaj najwęższa na wysokości pępka, więc od tego miejsca zaczęłam rysować dolne partie brzucha. Nadal bardzo schematycznie i ostrożnie. Wiedziałam, że wszystko pójdzie do poprawki.

 

 

Czas na nogi. W tym momencie może się wydawać, że nie zostało na nie już miejsca ale to błędne wrażenie. Uda (zwłaszcza to u góry) ulegają w tej pozie dużemu skrótowi perspektywicznemu, dlatego całe nogi będą dużo krótsze.

Naszkicowałam sobie proste linie symbolizujące to, jak układają się nogi – jedna jest założona na drugą.

 

 

A potem ubrałam je w ciało. Upewniłam się, jak duże są uda, kolana i łydki w stosunku do innych części ciała, by całość wyglądała proporcjonalnie. Pamiętałam także o tym, że duże palce u stóp znajdują się po wewnętrznej stronie  i że są najdalej wysunięte.

 

W miejscu, gdzie nogi stykają się ze sobą widzicie dodatkową kreskę, którą wymaga usunięcia. W pierwszej chwili odruchowo chciałam narysować dolne udo zbyt blisko kolana tak, jakby górne nie miało żadnej grubości. Na szczęście szybko wyłapałam błąd i resztę narysowałam juz poprawnie.

 

Moja postać nabrała już ludzkich kształtów ale nadal nie jest idealna. To dobry moment na małą przerwę od rysowania. Do pracy warto wrócić po kilku minutach, by nabrać do niej dystansu i świeżego spojrzenia. Po tym czasie łatwiej będzie wyłapać błędy w budowie i proporcjach ciała, które na pewno się gdzieś wkradły.

Po szybkiej kawce (trzymanej tym razem <z dala od rysunku> ;) ) wróciłam do pracy. Wyłapałam, że tułów jest zbyt długi w stosunku do nóg i zbyt masywny. Zaczęłam to łagodnie korygować, powiększając lekko nogi i zmniejszając korpus. Obniżyłam ramiona, więc głowa powędrowała niżej (była to także dobra okazja, by przesunąć ją bardziej na środek). Zaznaczyłam też lekko biust. Warto dodać, że dość częstym błędem jest rysowanie go zbyt wysoko.

 

 

Dodałam tło, zarys ubrania i różne szczegóły. Szczególnie istotny był obojczyk, który dodaje postaci realizmu. Żeby uniknąć komiksowego efektu, detale twarzy rysowałam kaczej tonem, nie kreską. Na głowie dodałam wianek i gęste włosy. Warto pamiętać, że fryzura nie przylega idealnie do głowy tylko lekko ją powiększa.  

 

 

Później oczyściłam szkic tak, by pozostały tylko najważniejsze linie. O procesie szkicowania (w tym o czyszczeniu linii ołówka) poczytacie w <tutorialu do fotorealistycznego rysunku>.

 

 

Na koniec wycieniowałam rysunek ołówkami 2B i 2H i dodałam kontury ołówkiem 4B. Gdybym miała czas na pewno zrobiłabym także jakieś fantazyjne tło.

 

 

O samym cieniowaniu ciała napiszę jeszcze osobny tekst. Wypatrujcie na blogu i <fanpage’u>.

 

Na dziś to tyle w kwestii rysowania ciała z wyobraźni. Temat naturalnie nie został wyczerpany ale sądzę, że moje sposoby będą stanowiły dobrą bazę do rozpoczęcia ćwiczeń. Umiejętność narysowania z głowy postaci realistycznej pozwoli także na stworzenie bohaterów mangowych czy fantasy, dlatego otwierają się przed nami coraz większe artystyczne możliwości. Mam nadzieję, że na <fanpage’u> pojawią się wkrótce Wasze rysunki, które ja i inni czytelnicy będziemy mogli ocenić. Wrzucajcie na ścianę rysunki i podpisami. Dajcie znać, jaki efekt chcielibyście uzyskać, z czym macie problem. A może narysujecie Freddiemu dziewczynę? :D. Ja zrobiłam mu już dwie:

 

 

 

Przydatne materiały:

- <tutaj> tutorial z realistycznym rysunkiem człowieka z wyobraźni

- <tu> filmik o rysowaniu z wyobraźni (o poszukiwaniu inspiracji, o tym jak wyjść z własnego schematu)

- <tu> i <tu> dwa tutoriale do obrazków w stylu mangowym

- <pod tym linkiem> znajdziecie mój stary tutorial o rysowaniu sylwetki

- <tutaj> tutorial o rysowaniu dłoni (do poprawki ale można zajrzeć)

 

 


Nawiasem mówiąc

W planach mam napisanie tekstów m.in. o skrócie perspektywicznym, szkicowaniu mięśni i ubrań. Samo rysowanie postaci także zostanie rozwinięte i wzbogacone o nowe aspekty. Jeśli macie jakieś pytania, sugestie, śmiało piszcie w komentarzach. Każda uwaga jest cenna i pozwala mi pisać lepsze teksty. Aby nie przegapić nowości na blogu <polubcie fanpage Elfika>. Zapraszam także na moje kochane <ELFIK TV>, gdzie czasem dodaję spontaniczne odcinki na temat nauki rysunku. 

Komentarzy: 48 Dodane komentarze:

Laura :)

Bardzo dziękuję za poradnik rysowania.Przydaje się bardzo :)

Olga

Mógłbyś dodać coś więcej???

marek

marek duze dzieki robisz wspaniala prace dla ludzi jestem amatorem bawie sie rzezbieniem w drewnie twoje opisy bardzo pomocne

Wera

dodałabyś coś jak robić szczegóły na twarzy? Widziałam poprzednią notkę o sylwetce, ale jakoś nie kumam. Mogłabyś jakoś wyjaśnić bardziej? A tak w ogóle to super blog!

Pavaro

Witam i od razu przepraszam, że odgrzewam temat. Co jakiś czas wpisując różne frazy natrafiałem na Twój blog. Przyznam, że super rysujesz, a tutki są bardzo pomocne. Widząc postępy twoich prac i grono osób, które fajnie rysują, mam prośbę. Czy możecie mi pomóc w ustaleniu proporcji postaci tego autora http://www.walkerloo.com/ ? Dodam, że projektuję kartonowe figurki 2D. Rysuję, maluję (np. w Photoshopie), drukuję i wycinam. Z resztą nie będę rozpisywał się, a zapraszam na moją stronę www.pavarostudio.pl . Są na niej figurki nie do końca udane z racji, że to moje pierwsze modele. W jednym z newsów jest zawarta grafika podglądowa, gdzie widać znaczącą poprawę w rysunku. Jeszcze raz przepraszam, że komentarz ten możecie potraktować jako autoreklama itp. (choć zawsze to mile widziane odwiedziny :) ) lecz wierzcie mi, że nie chodzi o rozgłos, a o pomoc w ustaleniu rysowania sylwetki ludzkiej z wyobraźni, wzorując się na tym autorze.

daria

kiedy nowa notka???

Elfik777

Dzisiaj :)

mal_gosia

Według mnie trochę za szerokie ramiona, albo za mała głowa.

Elfik777

Albo i to i to :). Ale w końcu mi się uda zrobić to jak trzeba ;).

Magda441

Przecież nie wszyscy ludzie są idealnie proporcjonalni!Tylko ta kreska...wydaje mi się za gruba.Ale muszę przyznac że też nie cierpliwie czekam na jakiś konkurs/wyzwanie :DD.

Elfik777

Która kreska??

Mikołaj

elfiku. rozpędziłem już się trochę z blogiem mam dwie stałe czytelniczki jedną dodatkową która raz na jakiś czas zajży na bloga. i co dalej? rodzice wyraźnie zabronili mi mieć bloga bo twierdzą że gadam głupoty więc nie mogę go pokazać na fb. co robić? pomocy !!! blog to polycolor.blog.pl

Elfik777

Mogę doradzać w kwestii prowadzenia bloga ale w kontaktach z rodzicami raczej nie pomogę, bo nie wiem jak :(. Blogowanie to moja pasja i widzę w tym też sposób na zycie, więc oczywiście wszystkim doradzam dbanie o swoje blogi (jeśli tylko pisanie sprawia radość). Właśnie weszłam na Twojego bloga. Moim zdaniem nie piszesz głupot. Gdy miałam 13 lat to pisałam znacznie gorzej niż ty, a jesteś jeszcze młodszy.

W dzisiejszych czasach blogowanie może być nie tylko zabawą ale też pracą. Znam osobiście wiele osób, które na swoich blogach zarabiaja tak duże pieniądze, że nie muszą mieć innej pracy. A regularne pisanie tekstów jest bardzo rozwijające i to dużo lepsza forma spędzania czsu niż przeglądanie głupawych stron w Internecie. Może te argumenty trafią do Twoich rodziców :).
 

Ada

Mam pytanie czy kobiece piersi są naprawdę tak nisko jak na tym rysunku dziewczyny z wiankiem na głowie ? ja sama przyznaje rysuje piersi dosyć wysoko, lecz nie sądziłam że są prawie na wysokości łokci. trzeba będzie to poćwiczyć :) jeszcze długa droga przede mną i rysowaniem postaci (zarówno sylwetki jak i twarzy) z wyobraźni :)

Elfik777

Mniejsze piersi są wyżej, te większe - niestety ( :) ) - bez stanika niżej niż się wydaje :).

Mikołaj

hm..... freddie chyba dostanie ode mnie dziewczynę. a ten rysunek to już przeginka. robiłem podobny tylko zamiast roślin wody a ty mi z takim czymś. Jak możesz własnym czytelnikom w myślach czytać?

Elfik777

To działa w obie strony - nie raz przekonałam się też, że czytelnicy czytają w myślach mi :).

Panda

Ciekawa notka, chyba najwyższy czas by pozbyć się utartego schematu wielkiej głowy, wąskich ramionek i rysowanych wysoko piersi. Mam tylko pytanie jak nadać postaci bardziej kobiece kształty bez przesadnego wcięcia w talii i wyraźnych piersi? :)

Elfik777

Przedewszystkim biodra powinny byc nieco szersze a kształty sylwetki zaokrąglone. Jak najmniej kanciatych, ostrych linii. Polecam narysowac sobie 'patyczaka' i poeksperymentować z dodawaniem i odejmowaniem ciała. Wtedy łatwiej zobaczyć, kiedy sylwetka jest dobra a kiedy już za gruba.

:)

Caro

Rysowanie sylwetki może się teraz przydać c: Jutro luźne lekcje w szkole, więc będzie można w spokoju porysować... O ile spokojem można nazwać rozwszeczany tłum, jakim jest moja klasa. Rzeczywiście, głowa na niektórych rysunkach wydaje się za mała, ale może chodzi tu tylko o brak włosów, albo światłocienia. Muszę przyznać, że dopiero niedawno odkryłam, że aby narysować ludzi z wyobraźni, przydałoby się najpierw trochę pracy ze zdjęciami, czy modelami. Myślę, że temat rysowania ludzkiej sywletki z wyobraźni jest dość ciężki do opracowanie, więc tekst uważam za świetny. Pozdrowienia, dla Freddiego

Elfik777

O tak, ludzkie ciało to jeden z najtrudniejszych i najbardziej fascynujących zarazem kształtów do odtworzenia na kartce. Na szczęście czasem mozna ułatwić sobie sprawę i poprzykrywać kłopotliwe fragmenty ubraniami :).

Kamil Stark

Rysowanie ludzkiej sylwetki tego właśnie potrzebowałem. Basiu ty chyba czytasz mi w myślach, zawsze trafiasz z notką. A nawiasem mówiąc kiedy będzie filmik? :) :3

Elfik777

Mam scenariusze na dwa filmiki ale brakuje mi kogoś, kto to nakręci :(

Ola

Zrobiłabyś oddzielną notkę o rysowaniu stóp. Bo nigdy mi one nie wychodzą, jeszcze może bokiem jak się mocno przyłożę, no i ręce. Liczę że będzie notka na ten temat.

Elfik777

Mi własnie też nigdy stopy nie wychodzą. I dłonie... Może praca nad tekstem będzie okazją, żeby się czegoś nauczyć :).

anita

pisałam ci to już milion razy ale napisze raz jeszcze: bardzo ładnie piszesz! aż chce się czytać. mam wrażenie że świat ostatnio głupieje i wszędzie spotykam tylko jakieś błahe, durne tekściki pisane na odczep się. a tutaj aż miło odetchnąć, dzięki. a wpis oczywiście fajny. umiejętnośc rysowania ludzi zawsze sie przyda :)

Elfik777

Och, dziękuję :). Cieszę się, że to doceniasz, bo się staram pisać ładnie :).

Tom

Atena???? Wow, boskie (dosłownie) imię! Ja bym się czuł wspaniale gdybym miał Zeus na imię :D

Tom

Chyba się skuszę i narysuję Freddiemu dziewczynę. W sumie fajny temat. Mogłaś to na konkurs dać. Albo chociaż jakieś wyzwanie. Mnie ostatnio kręcą różne industrialne i biomechaniczne tematy, więc człowiek-robcik mi idealnie pasuje. Twój ludzik mnie zainspirował ;) ps. Co Cię tak wzięło na antyczne sukienki? Są na prawie kazdym rysunku.

Elfik777

Faktycznie idealny pomysł na konkurs. Szkoda, że o tym wcześniej nie pomyślałam...

 

Lubię rysowac sukienki w tym stylu, bo greckie boginie są mi szczególnie bliskie - mam na drugie imię Atena :). No i chciałabym się w końcu wybrać na film 'Pompeje'. Fabuła nie zapowiafda się powalająco ale gra Jon Snow, więc mam ochotę na seans. :)

Ola

Miałam nadzieję że czymś mnie zaskoczysz, a jednak nie zaskoczyłaś mnie niczym niestety. Podeszłaś do tematu niby od tyło ale w sumie przewidywalnie. I po prostu krok po kroku powieliłaś to o czym już mówiłaś. Spodziewałam się czegoś innego. Zawiodłam się na tej notce.

Elfik777

Kiedy pisałam ten tekst wydawalo mi się, że jest dobry ale teraz widzę, że faktycznie sporo mu brakuje. Nastepnym razem się przyłożę :)

kinn

wow, obrazek w stylu muchy jest niesamowity!! od razu idzie poznać jaki to styl. a fred jest cudowny

Elfik777

Dzięki :*

Moe

Widzę, że nie do końca potrafisz przyjąć cudzą krytykę, ale od razu rzucasz się na taką osobę z paznokciami. Trochę dystansu do siebie, bo widzę coś takiego nie po raz pierwszy. Co do głowy - nie wydaje mi się, aby jej wielkość była winą perspektywy. Na zdjęciu trzecim od końca cała górna część ciała wygląda wręcz męsko, natomiast głowa jest malutka. Nie wiem, może rysowałaś na szybko, może nie przykładałaś do tego wagi, nie wiem. Stwierdzam tylko fakt. Dolna część ciała (tu -> nogi) wygląda jakby w ogóle była wyjęta z innej bajki. Za to cienie bardzo mi się podobają. Ogólnie mówiąc cenię twoje prace i rady. Bardzo mi się podoba jak rysujesz, malujesz, etc. Tylko trochę dystansu do siebie, moja droga. Pisząc to nie miałam na myśli nic złego, rzecz jasna. Pozdrawiam.

Elfik777

Paznokcie mam obgryzione do samej skóry, więc raczej nie mam się z czym rzucać. :) A tak na serio, czy któryś z fragmentów mojego komentarza serio wygląda na nerwowy? Serio serio?

milka

no w końcu!! ;))))

Renata

Też miałam wrażenie, że wszędzie jest to samo. W końcu coś innego! Ten tekst wyróżnia się nie tylko innym podejściem do tematu ale też ładnym stylem pisania. Miło się czyta. Bardzo :). Nieporównywalne z tym poprzednim zielonym tekstem pisanym comic sans ms XD

Elfik777

Dzięki! :)

Karolina

nie żeby coś, ale czy tylko ja mam wrażenie, że na większości rysunków głowa jest za mała w stosunku do reszty ciała? nie żebym hejtowała, po prostu tak mi się wydaje...

Elfik777

Możliwe, że jest za mała ale jest też takie wyjaśnienie, że wszytstkie rysunki fotografowałam po pewnym kątem, bo siedziałam wtedy przy stole. Z tego samego powodu nogi mogą wydawać się za duże :).

Ela

grpo, nie trolluj ! nie chcesz to nie czytaj. Dziękuję , Pozdrawiam Elfika :D

Elfik777

Elfik też pozdrawia :*

grpo

to nie jest sylwetka z wyobraźni, to postać z wyobraźni. sylwetki nie wzięłaś z wyobraźni tylko z tego manekina

Elfik777

Usunęłam twój nowy komentarz. -> patrz: punkt 5 regulaminu (zakładka 'FAQ i zasady').

Elfik777

Sylwetka to (wg. słownika): 1«kształt postaci lub przedmiotu, widziany w dwu wymiarach na kontrastowym tle», 2. «ciało człowieka lub zwierzęcia, rozpatrywane ze względu na jego kształty». I po co się czepiać?
 
Wszystkie rysunki, które widać w tutorialach rysowałam w 100% z wyobraźni. Manekin (jak pisałam) nie jest w stanie usiąść po turecku ani podkulić nóg. O użyciu manekina wpominałam w kontekście tego, że można go używac do ćwiczeń przygotowujących do rysowania z wyobraźni.
 


 

danusia

o wreszcie!! tak czekałam na ten tekst! bardzo fajnie napisane a ten obrazek w stylu muchy to bajka! może napiszesz coś o tym stylu???

Elfik777

Własnie pracuję nad tekstem o stylu Muchy :).