Teksty

Krok po kroku: Mroczny półportret kredkami akwarelowymi 30

Tagi: kredki akwarelowe jak rysować kredkami jak rysować portret portret realizm fotorealizm hiperrealizm kurs rysunku pomysł na prezent jak rysować jak rysować piegi jak rysować oko jak rysować makijaż

Klasyczne portrety są piękne, ale rzadko kiedy pasują do wystroju nowocześnie urządzonego pokoju, dlatego zazwyczaj kończą w szufladzie zamiast na ścianie. Dziś mam dla Was portret nieco bardziej kreatywny i lekko niepokojący. Jego styl będzie idealnie pasował do minimalistycznej antyramy i śnieżnobiałych ścian. Przy okazji opowiem o tym, jak rysować oczy, usta, makijaż i piegi.

 

IMG_0045.JPG


 

Wczoraj wieczorem miałam olbrzymią ochotę coś narysować, ale jakoś nie potrafiłam znaleźć odpowiedniego tematu. Bardzo często wspominaliście w komentarzach na <ELFIK TV>, że chcielibyście zobaczyć autoportret w moim wykonaniu, dlatego zaczęłam przeglądać swoje zdjęcia. Przypomniałam sobie, że kiedyś robiłam psychodeliczne selfie z zamiarem wykorzystania ich jako bazy do rysunków. Czas ich użycia w końcu nadszedł!

 

Postanowiłam wykonać nietypowy portret z połową twarzy, w którym na pierwszym planie będzie oko. Jego dziwną atmosferę podkreślają mroczne szarości i intensywny kolor ust. Dzięki białej “ramce” i ciekawemu kadrowaniu praca wygląda dużo nowocześniej niż klasyczne, “grzeczne” portrety, dlatego będzie pasowała do wielu minimalistycznie umeblowanych pokoi. A to czyni z niej fajny prezent! Zależało mi na tym, by uzyskać dziwny, trochę przerażający efekt, ale Wasze prace mogą być ładniejsze :)


 

Zdjęcie

Specjalnie na potrzeby rysunków zrobiłam sobie małą sesję zdjęciową. Nałożyłam  przesadzony, niedbały makijaż i zrobiłam kilka mrocznych selfie. Mój Benio (aparat BenQ G1) ma obrotowy ekran, więc bez problemu kontrolowałam, jak wyglądają zdjęcia. Do rysunku wybrałam fotografię, na której dzięki odpowiedniemu kątowi mam przesadnie duże oko. Widać na nim doskonale wszystkie szczegóły m.in. piegi oraz okruchy tuszu do rzęs. Bardzo podobają mi się także kolory - szarości przechodzące w błękity i zielenie oraz intensywna czerwień ust i różowy policzek.

 

IMG_0467.JPG

 

Więcej o wybieraniu zdjęcia do szczegółowego rysunku poczytacie <tutaj>.

 

Akcesoria

Tym razem używałam nowego kompletu kredek akwarelowych Faber-Castell, o którym poczytacie w <tej notce>. Szkic wykonałam ołówkiem 2H, żeby był jak najjaśniejszy i się nie rozmazywał. Bardzo przydała mi się także gumka w ołówku. Aktualnie mam taką z KOH-I-NOOR i powiem Wam, że jest bardzo dobra - udaje jej się przebić przez grubą warstwę kredek aż do samej kartki. Mam też biały żelopis, ale nie jest on niezbędny w tym projekcie.

 

IMG_0010.JPG

 

Szkic

W jednej z najbliższych notek pokażę Wam, jak wykonać szkic, dlatego tym razem pominę ten etap i przejdę od razu do cieniowania. Jeżeli macie ochotę poczytać o tym już teraz, to zachęcam do odwiedzenie <tej><tej> i <tej> notki.

 

IMG_0011.JPG


Jak narysować oko?

Podczas rysowania bardzo uważnie obserwujemy zdjęcie, ponieważ oko może się różnie ustawić. Na moim zdjęciu twarz była ułożona pod takim kątem, że białko trochę zakryło górną powiekę. Koniecznie zobaczcie w lusterku jak wygląda zewnętrzny kącik, gdy nie zakrywają go rzęsy! To da wam pojęcie, jaką grubość ma skóra w tym rejonie. Na szkicu zaznaczcie nie tylko oczywiste rzeczy (jak tęczówkę czy rzęsy), ale także miejsca, w których odbija się światło, zmarszczki czy pory. Pamiętajcie także o błysku światła, żeby go później przypadkiem nie zamalować.

 

IMG_0012.JPG

 

Ja lubię zaczynać cieniowanie od najciemniejszych kredek, ponieważ później mogę je blendować jaśniejszymi. W przypadku tego projektu w okolicy oczu było bardzo dużo czerni, dlatego na pierwszy ogień poszła właśnie czarna kredka. Nakładałam ją wieloma warstwami i nie starałam się od razu uzyskać idealnego odcienia. Dbałam o to, by była przez cały czas dobrze zastrugana.

 

IMG_0013.JPG

 

Później stopniowo przechodziłam do jaśniejszych kredek. Zazwyczaj przy rysowaniu oka nie używam aż tak dużo szarości (stosuję zamiast niej zimne brązy), ale w tym przypadku była niezbędna. Zacieniowałam nią mocno białko i tęczówkę, która na zdjęciu wydawała się zielona, ale miała w sobie dużo popielatych odcieni. Zarówno na białku jak i w tęczówce znalazły się błękity i ciepłe brązy.

 

IMG_0015.JPG 

 

Bardzo ciekawy efekt dało dodanie w tęczówce kresek w kolorze kobaltu i ochry. Miejscami połączyły się dając ładny odcień zieleni. Kredką brązową uzupełniłam żyłki na białku. Na tle zimnej szarości wydają się czerwone.

 

Gumką w drewienku odświeżyłam błysk w oku, który mi się trochę zabrudził i dodałam kilka nowych plamek światła. Aktualnie mam gumkę z KOH-I-NOORa i jest bardzo fajna. Nie spodziewałam się, że uda jej się przebić przez warstwy kredek, ale dała radę. 

 

<Tutaj> możecie poczytać o tym, jak rysowałam oko promarkerami, a <tutaj> jest speed drawing z komentarzem. 

 

Jak rysować makijaż?

Makijaż rysujemy dokładnie tak samo, jak rysuje się wszystko inne - należy bardzo uważnie przyglądać się zdjęciu i kopiować na kartkę to, co widzimy. Każdy makijaż jest inny, dlatego nie ma uniwersalnych zasad. Ten, który ja rysowałam składał się z mocno zaznaczonych kredką oczu, intensywnie czerwonych, satynowych ust  i przesadnie nałożonego różu na policzkach. 

Ponieważ zdjęcie było robione pod kątem, spora część mocnej kreski na powiekach została zasłonięta przez gałkę oczną. Narysowałam to w podobny sposób w jaki rysuję niepomalowane oko, z tym, że nieco ciemniej. Od razu użyłam czerni i nie bałam się jej mocniej docisnąć. Kredka akwarelowa ma bardziej miękki czubek od zwykłej, dlatego przy ostro zatemperowanym czubku i nacisku lekko się kruszyła, a jej drobinki idealnie naśladowały osypujący się tusz.

 

Usta pomalowane szminką są moim zdaniem trochę trudniejsze do narysowania niż naturalne. Dużo wyraźniej odznaczają się od reszty twarzy, dlatego trzeba bardzo uważać, by nie wyszły śmiesznie. Pomimo wyraźnego obrysu ust, nadal nie starajmy się ich konturować!

 

IMG_0018.JPG

 

Pomalowane szminką usta to jedno z tych miejsc, w którym mamy ochotę użyć zbyt jaskrawych kolorów. Nim sięgniemy po krwistoczerwoną kredkę upewnijmy się, czy faktycznie jest ona niezbędna. Tym razem używałam zamiast niej koloru bordowego i brązowego i jedynie niektóre miejsca rozświetliłam strażacką czerwienią. Więcej o odcieniach czerwieni poczytacie w <notce>, w której rysowałam pisakami karmazynowy królewski płaszcz Kriss de Valnor.

 

IMG_0019.JPG

 

Różne szminki odbijają światło w różny sposób. Im większy błysk tym bardziej wyraźne brzegi plam światła. Najbardziej wyraziste rozbłyski daje woda i błyszczyk Watershine z Maybelline. <Tutaj> możecie poczytać o tym jak to narysować. Moja szminka była satynowa czyli coś pośredniego między idealną gładkością a matem, dlatego punkty świetlne były bardziej subtelne. 

 

Sporo czasu poświęciłam na szkicowanie pofałdowanej powirzchni warg. Moje usta mają ich wiele i jest to coś, co czyni je charakterystycznymi. Bruzdy rysujemy w podobny sposób jak zmarszczki. Staramy się, by ładnie wtapiały się w tło, ale nie były płaskie. Ja zazwyczaj rysuję je dobrze zaostrzoną kredką ciemniejszą o kilka tonów od reszty. Bardzo starannie cieniuję nią także okolice zmarszczki, by całość do siebie pasowała. 

 

IMG_0023.JPG

 

Jak rysować piegi?

To nieprawdopodobne, że będąc piegusem napisałam tak mało o rysowaniu piegów! Postaram się w najbliższym czasie to nadrobić, a dziś opowiem o tym choć trochę.

 

Jest kilka rodzajów piegów. Moje są drobne, jasno-brązowe i w miarę równomiernie rozłożone na całej twarzy. Spotkałam się z osobami, które mają piegi rude albo bardzo ciemne oraz z takimi, którzy mają je tylko na nosie. Jest jednak kilka rzeczy, które są u piegusów podobne. Zazwyczaj piegi w niektórych miejscach występują gęściej (zwykle na nosie, u mnie - na skroniach i kościach jarzmowych). Często zdarza się kilka ciemniejszych lub większych kropek w losowych miejscach.

 

IMG_0017.JPG

 

Kiedy rysujemy piegi, nie musimy kopiować ich idealnie, ale warto przyjrzeć się zdjęciu w  poszukiwaniu tych najbardziej charakterystycznych plamek. Jeśli ktoś ma np. dużą kropkę na nosie, starajmy się jej nie pominąć. Jeśli chodzi o kolor, zasada jest taka sama jak przy rysowaniu innych realistycznych rzeczy - unikamy kolorów przesadnie jaskrawych i zastępujemy je ich zgaszonymi wersjami. Zamiast pomarańczowego lepiej sprawdzi się rudy brąz, a ciemne piegi narysujemy np. chłodnym odcieniem umbry. Koniecznie sprawdźcie, czy wszystkie piegi na zdjęciu są w tym samym kolorze, ponieważ jedna osoba może mieć kilka odcieni. A nawet kiedy wszystkie wydają się być takie same, pamiętajcie, że te, które są w ciuniu, mogą być ciemniejsze od reszty. Jeśli macie wątpliwości, otwórzcie fotografię np. w programie Paint i pipetą pobierzcie próbki koloru z różnych miejsc, by je ze sobą porównać. 

 

Opcjonalnie: Rozmycie rysunku wodą

W tym projekcie używałam kredek akwarelowych, więc miałam możliwość rozmycia ich wodą. Dzięki temu obrazek zyskał drugu wymiar i delikatność. Jeżeli chcecie zrobić to samo, mam kilka rad.

Postarajcie się wykonywać pędzlem bardzo delikatne, krótkie ruchy. Chodzi o to, by zachować różnorodność kolorów i nie zlewać ich w jedną plamę. Często czyście pędzel, zwłaszcza jeśli w  Waszym projekcie jest dużo czerni!

 

IMG_0040.JPG

 

Używając pigmentu nabranego na pędzelek można dorysować zupełnie nowe elementy. Ja np. dorobiłam kilka cienkich włosków, które wystawały z fryzury. Pamietajcie, że nie każde miejsce musi zostać rozmyte wodą. Podczas malowania zaufajcie swojemu gustowi. Jeżeli Waszym zdaniem jedynie tło wymaga rozmycia - omińcie pierwszy plan. Kiedy "coś Wam mie gra", dodajcie kilka kropli wody w miejacach, które tego wymagają. Nie bójcie się eksperymentowania. Kredki akwarelowe, to bardzo szybka technika i zawsze można zacząć od nowa!

 

Mój gotowy obrazek wygląda tak:

 

IMG_0047.JPG

 

Inne pomysły na prezent:

 

Koniecznie napiszcie mi w komentarzach, jakiego rodzaju rysunki Waszym zdaniem nadają się na prezent. Swoje prace możecie wrzucać na Instagrama z hashtagiem #elfikuzobacz. Dzieki temu będę mogła je łatwiej odnaleźć i skomentować :).


 


Nawiasem mówiąc

Pamiętajcie, że do 27 listopada trwa <konkurs>, w którym do wygrania są trzy komplety fajnych pisaków dla artystów! Nie przegapcie :)

 


Elfik w Internecie

<ELFIK TV> - czyli moja mała telewizja​ o nauce rysunku​

INSTAGRAM: @barbiemichaels - życie codzienne elfa w świecie ludzi + spojlery do najnowszych rysunków
SNAPCHAT: @barbiemichaels - tutoriale na żywo i życie codzienne elfa

<FACEBOOK> - bądźcie na bierząco z nowymi notkami i filmami

<ELFIK PHOTOGRAPHY> - zdjęcia w klimacie Fashion Fairytale - możecie śmiało je przerysowywać!

 

 

Komentarzy: 30 Dodane komentarze:

Zosia

Piękny rysunek :) Bardzo inspirujący. Mam te same kredki, z tym że 36 kolorów. Muszę coś takiego narysować! Ps. Też mam piegi, ale tylko w okolicach nosa i na nim.

Olka Kot

Cudowny rysunek :*

Karola Misia

Też mam piegi :D Ja akurat mam tylko na nosie :) A Twoja praca... niesamowicie inspirująca!!

Elfik777

Dziękuję! :)

M

Dalej zbieram szczękę z podłogi, Twoja praca jest niesamowita. Świetnie dobrałaś kolory przez co patrząc odczuwa się taki dyskomfort, niepokój, z drugiej strony zaś nie można odwrócić wzroku. A to oko- wisienka na torcie!

Elfik777

Bardzo się cieszę, że Ci się podoba :)

Justyś

oko i usta wyszły niesamowicie!!! jak żywe! dziękuję za wszystkie porady. to najlepszy blog na świecie! :DD

Elfik777

Dziękuję :*

Trolololo :D

Mam pytanie Masz może doświadczenie w malowaniu, białym mazakiem (kredką, pastelom, farbą. Obojętnie :] ) na czarnej kartce? A jeśli tak to mogłabyś w między czasie zrobić o tym notkę? :D A rysunek z resztą jak zawszę świetny

Elfik777

Niestety nie mam. Przypuszczam, że poradziłabym sobie bez problemu, ale muszę spróbować, żeby się przekonać :)

Konstancja

Elfiku! Zrobisz notkę do Twojego 'Zimowego Rysunku'? Np. przedstawiającego kościół, czy jakiś domek? Praca idealna na zimne wieczory, piękna kartka Bożonarodzeniowa!

Elfik777

Ostatnio szaleję za wszystkim co angielskie - w tym za krajobrazami angielskiej wsi, więc myślę, że coś się uda stworzyć :)

Natala :)

Też bym chciała tak malować ;-; Ale póki co muszę, jeszcze dużo rzeczy doćwiczyć

Elfik777

Mam nadzieję, że mój blog Ci w tym pomoże :)

jaa

piękne!! mam nieprawdopodobą ochotę stworzyć coś podobnego!!

Elfik777

To próbuj szybko, zanim entuzjazm się ulotni :)

Karina

Jesteś najbardziej inspirującą i niezwykłą osobą jaka znam! Dziękuję za tego bloga, bo daje mi dużo radości!

Elfik777

A ja dziękuję za tak pozytywny koemntarz :)

Dasia

wow, niesamowicie to wygląda, zawłaszcza oko!!! dziękuję za świetny (jak zwykle) tutorial!

Elfik777

Cieszę się, że się podoba :)

estera

Bardzo fajny pomysł!! Nie można wzroku oderwać! ps. Masz bardzo ładne piegi ;)

Elfik777

Dzięki! :)

ann

Przepiękne! I bardzo kreatywne! Kuszą mnie te kredki, bo wyglądają fajnie i na sucho i na mokro. Jak miałam inne kredki akwarelowe to było trochę za miękkie. Niby miękkość to zaleta, ale zostawiały bardzo dużo takich grudek (nie wiem jak to nazwać) które były nierówne i brzydkie. Ale to zobaczymy :))

Elfik777

Tak, wiem, o co chodzi z ta za dużą miękkością. To potrafi wkurzać 

karin

super pomysł! od 15 minut robie selfie bo chcę zrobić podobny rysunek! :D

Elfik777

Powodzenia :)

Magda

Cudna praca, od razu przykuwa uwagę! Oko wyszło rzeczywiście trochę mrocznie i przez to ma taki fajny klimat. Dodatkowo notka zawiera kilka porad, które z pewnością się przydadzą :D

Elfik777

Cieszę się, że Ci przyoadła do gustu :)

maggi

Oj, dawno nie podobała mi się tak bardzo Twoja praca! Nie to, że poprzednie były złe, ale akurat ta ma w sobie "to coś" (:

Elfik777

Dzieki! :)