Teksty

R. Alexander, "Lekcje rysowania i malowania fantasy. Krajobraz i widoki miast" RECENZJA 42

Tagi: rob alexander Lekcje rysowania i malowania fantasy. Krajobraz i widoki miast recenzja książka nauka rysunku fantasy pejzaż kurs rysunku jak rysować

Ostatnio na blogu zajmuję się zagadnieniami związanymi z rysowaniem z wyobraźni. Jako że nie jestem w tym temacie ekspertem (jeszcze :) ), wciąż poszukuję materiałów, które mogą mi pomóc w redagowaniu rzetelnych tekstów. Często można spotkać mnie w bibliotece, gdzie wybieram dla siebie odpowiednie materiały. Większość z nich mnie rozczarowuje swoją schematycznością. Publikacja, którą dziś recenzuję, to pierwsza książka z biblioteki, która zasłużyła na opisanie jej na blogu.

 

R. Alexander, Lekcje rysowania i malowania fantasy. Krajobraz i widoki miast

 

 

Książka rozpoczyna się opisem różnych technik rysowania i malowania krajobrazu. Przyznam, że początkowo byłam do tego rozdziału zniechęcona, bo wierzę, że dobry artysta byle czym potrafi stworzyć coś pięknego. Okazało się jednak, że dowiedziałam się kilku nowych rzeczy, które na pewno wykorzystam w przyszłości.

 

 

Po rozdziale poświęconym technikom autor wprowadza nas w świat kolorów, kompozycji i emocji. Pokazuje, jak kombinacja różnych czynników wpływa na odbiór naszych obrazów. Doskonałym pomysłem było opisanie procesu poszukiwania inspiracji, który - moim zdaniem - jest szalenie ważny (a który wiele książek po prostu pomija).

 

 

Po sporej dawce inspirującej teorii przychodzi czas na praktykę. Książka zawiera 13 projektów, zrealizowanych krok po kroku przez różnych artystów, co pozwala przeanalizować różne metody tworzenia ilustracji. Wielu z nich podkreśliło, jak wartościowy jest szkic i bazgranie! Podobnie jak w książce Jak rysować (recenzja <tutaj>), tekst wzbogaciła dobrze zebrana i opisana galeria prac, które zostały pogrupowane tematycznie. Mamy zatem okazję porównać, w jaki sposób sposób różni rysownicy zrealizowali podobne zagadnienia.

 

 

Dotąd sądziłam, że krajobrazy to jeden z najnudniejszych tematów na obraz. Książka uzmysłowiła mi, że nawet drzewo czy jezioro potrafi zawierać w sobie ładunek emocji i być samodzielnym bohaterem. Aktualnie czuję się zainspirowana i co chwila notuję nowe pomysły w moim nieodłącznym szkicowniku.

 

Podsumowując

Przez 7 lat prowadzenia bloga o rysowaniu zdążyłam się już sporo nauczyć i aktualnie niewiele książek jest w stanie przekazać mi coś nowego. Tej się udało. Polecam ją fanom fantastyki, którzy pragną tworzyć prace od oglądania których przechodzą ciarki po plecach.

 

 

 

Pozostałe książki zrecenzowane na blogu:

- <B. Edward’s, Rysunek. Odkryj talent dzięki prawej półkuli mózgu> - obowiązkowa pozycja dla tych, którzy pragną poznać tajemnicę realistycznego rysowania z natury i zdjęcia

- <I. Sidaway, Jak rysować> - ładnie wydana książka opisująca różne techniki rysunku, która jest idealna na prezent

 

 


Nawiasem mówiąc

Jeżeli znacie książki o rysowaniu (nie tylko technikach!), które są warte polecenia, śmiało piszcie w komentarzach!

Komentarzy: 42 Dodane komentarze:

Alvayshia

Elfiku, gdyby nie twoja notka z 30 stycznia, nie wiedziałabym nic o tej ;-; jak to możliwe?

Elfik777

Pojęcia nie mam jak to możliwe! Ale pwoiem Ci, że pracuję właśnie nad nowym wyglądem bloga. Chciałabym, by był bardziej przejrzysty i żeby najważniejsze teksty były jakoś wyróżnione. Może to jakoś pomoże :)

wojtu

gdzie ta ksiązke można kupić????

Caro

Jak się cieszę, że w końcu dałaś jakiś znak życia c: Proszę następnym razem ostrzeż zawczasu, że zamierzasz na jakiś czas zniknąć, bo można się zamartwić na śmierć :c

Elfik777

To takie miłe, że nie ma mnie kilka dni a wszyscy się martwią :).

Pytajniczek

elfiku chyba coś nie tak z blogiem bo nie widzę żadnego nowego wpisu. poprosisz swojego informatyka żeby coś z tym zrobił?

Elfik777

Hej!

Wszystko w porządku. Po prostu ostatnio miałam wrażenie, że jakośc tekstów się pogorszyła, więc zdecydowałam się na spontaniczny, zasłuzony urlopik od bloga. Zbieram siły do powrotu i nowych notek :)

Mikołaj

elfiku! mineło już: jutro, pojutrze i popojutrze. ile jeszcze musze czekać na notke? tak tak, wiem "to wymaga czasu..." ale potrzebuje jakiegoś artystycznego nasycenia.

Elfik777

Ja własnie też potrzebuję artystycznego nasycenia i motywacji. Mam zaczęte trzy notki ale w tej chwili mój elfi umysł nie jest w stanie ich ogarnąć. Potrzebuje chwili odpoczynku i zaraz wracam z nowymi tekstami :).

Kasia

Basia tak z innej beczki na tej stronie można kupić online ciekawe przybory http://www.tchibo.pl/prace-reczne-pomysly-t400029845.html

Elfik777

Dzięki, przyda się :)

Mikołaj

kiedy nowa nowa notka? i na jaki temat???

Elfik777

Pracuję w tym momencie nad trzema tematami i jeszcze nie wiem, który z nich uda mi się zrealizować. Jeden to surrealizm, drugi - rysiowanie z wyobraźni ludzkiej sylwetki a trzeci to nowa, ciekawa technika rysowania/malowania, którą testuję :). Notka jutro lub po jutrze. Zazwyczaj udaje mi sie pisać dobre teksty w szybkim tempie ale tym razem wolę skoncentrowac się na jakości :).

kin

nie wiesz może ile kosztuje ta książka i gdzie ją można kupic?

Elfik777

Moja książka jest z biblioteki i z tego, co kojarzę jest dośc popularna w wyporzyczalniach. Próbowałam ją znaleść na Internecie ale się nie udało. Spróbuj popytać w Empikach i księgarniahc lub odwiedź biblioteki :).

sabcia

mam ta książkę w domu i potwierdzam, że jest wspanioała!!!!! taka... hm... inna :)

Elfik777

Dokładnie, "inna" to doskonałe słowo do opisania jej :).

daniela

cieszę się, że wybierasz na bloga dobre książki, bo faktycznie takich o rysowaniu nie ma za dużo. twój blog to skrabnica wiedzy i inspiracji ale trochę papierowej lekturki też się czasem przydaje :D

Elfik777

Trochę profesjonalnych tekstów także :).

Kamil Stark

A jak już jesteśmy w temacie książek. To znam 2 o rysowaniu fantasy (choć sam ich jeszcze nie wypróbowałem) a dokładnie nazywają się: Malujemy fantasy ELFY autor Paul Bryn Davies a druga to Malujemy fantasy SMOKI ( tego samego autora ).

Elfik777

Będę ich wypatrywać w empiku i w bibliotece :).

Ela

Coś się stało z komentarzem i cały się nie wyświetlił ( przynajmniej u mnie) więc :Zgadzam się z osobami poniżej, że Twój blog nauczy więcej niż milion książek tego typu. Zazdroszczę Ci że mieszkasz w mieście i masz taką bogatą bibliotekę, bo w moim małym miasteczku w bibliotece są tylko lektury szkolne :/ Mogłabym Ci wysłać rysunek do oceny, proszę ?? Byłabyś pierwszą profesjonalną :D osobą, która by rzuciła na niego okiem, bo nie chcę pokazywać go pani od plastyki, bo straszna z niej jędza :D To jak ??

Elfik777

Jesteście cudowni <3 :D :). Dzięki :).

 

Rysunek wysyłaj na: elfik777@gmail.com :)

 

Ela

Zgadzam się z osobami poniżej, że Twój blog nauczy więcej niż milion książek tego typu

Mikołaj

elfiku....( tutaj muzyka z truskawkowe ciastko :p) czy zlobis wpis o lysowaniu z natuly? najlepiej lysowanie alchitetkuly. plose.

Elfik777

Aktualnie bawię się w rysowanie z wyobraźni ale jak skończę to wezmę się za naturę :)

KacperFill

Ah ah, architektura taka zajebiaszcza :3

Elfik777

Dopiero ta książka mnie przekonała do architektury. Do tej pory raczej unikałam tego tematu.

Pati

Ja prowadzę bloga z recenzjami książek( http://blogrecenzjeksiazek.blogspot.com/ ) . No,ale nie ma tam jak na razie recenzji żadnej książki o rysowaniu :D .

Elfik777

Daj znać jak się pojawi :).

Dawid

Jeju! Wszystko co kocham w jednej książce (No może brak elfickich, fantastycznych postaci) Ja chcieć ta książka! :D

Elfik777

W tej serii są prawdopodownie jets także książeczka o postaciach fantasy. Poluję na nią własnie :)

Karolina

W jakiej bibliotece znalazłaś tę książkę? Chciałabym mieć ją w swoich rękach :)

Elfik777

Biblioteka Białołęki w Warszawie, konkretnie oddział na ul. Van Gogha :).

Kamil Stark

Zgadzam się z Mikołajem. Żadna książka nie nauczyła mnie tyle co twój blog Basiu.

Elfik777

Dziękuję! :*

Mikołaj

hmmm... książka powiadasz? jak dla mnie to lepszy od jakiej kol wiek książki do rysowania najlepszy jest ten blog XDD: www.elfik777.pl/ :D wszystko jest tam ładnie i czytelnie wytłumaczone. zdecydowanie polecam :DD

Elfik777

Ochhhh, tak bardzo się cieszę! :D Dziękuję :*

Zuza

Pierwsza! Leżę sobie chora z bólem głowy, który nie daje spać, a tu nagle nowa notka. Tylko na to czekałam! Zgadzam się z Tobą w sprawie rozdziału o inspiracji. Z niecierpliwością czekam na następną notkę. Może coś jeszcze o stylu surrealistycznym? Szkoda, że moja pobliska biblioteka nie oferuje niczego ciekawego (chyba, że ja tego nie widzę). Pozdrawiam Cię Elfiku. Ps Mogę Ci wysłać pracę do oceny?

Elfik777

Kombinuję z tym surrealizmem od dłuższego czasu, więc coś się pojawi na pewno. Najpierw jednak chciałabym omówić rysowanie sylwetki ludzkiej, bo to temat, który zdecydowanie trzeba zrobić wcześniej :).

 

Rysunek oczywiście możesz wysłać :).

Kamil Stark

Pierwszy. Miało być po północy. A tu przed północą, tylko że następnego dnia xD :). Muszę kupić tą książkę, kilku autorów w jednej książce. Idealna jest każdy autor wyrazi coś od siebie i przez to jest wiele technik:).

Elfik777

Wiem, że miało być wcześniej ale... zasnęłam :D. A zależało mi na tym, by wrzucić akurat pierwszego marca, bo pomyślałam, że będę wrzucać książkowe posty nie częściej niż raz w miesiącu, żeby nie przedobrzyć :).