Można by zacytować piosenkę z kabaretu Olgi Lipińskiej: ?wszystko już było i ptak i ryba??i jak ktoś powiedział od czasu, gdy tworzył Szekspir nie ma nic nowego do powiedzenia; jest tylko kwestia jak wszystko to, co już było opowiedzieć inaczej…
To oczywiście dzieje się i z filmem (czy serialem) kryminalnym, sensacyjnym czy detektywistycznym. Bo czy naprawdę jest tak wiele powodów, dla których ludzie krzywdzą innych ludzi? Pierwszy to oczywiście gwałtowne namiętności i emocje: miłość, nienawiść, zazdrość, strach? drugi ? pieniądze i to, co z nimi związane?a potem to już tylko trzeba odpowiedzieć na pytanie: kto? I dlaczego? A na to pytanie odpowiadali już klasyczni twardziele jak Brudny Harry czy Kojak; wyglądający na kompletne fajtłapy porucznik Columbo czy detektyw Monk za to z nieprzeciętną inteligencją, a nawet detektywi w sutannach ( Don Mateo czy Ojciec Mateusz, że nie wspomnę już o zakonnicy ?siostrze Steve pomagającej księdzu Frankowi)?były pary detektywów jednopłciowe ( Starsky i Hutach, Crocket i Tubbs) jak i mieszane (dr Brennan i agent Booth) a ostatnio całe grupy (wszystkie Kryminalne zagadki?) i oczywiście detektywi ?nie z tego świata?, a więc prywatny detektyw wampir Mick St. John (Pod osłoną nocy), duch Hopkirka (Randall i duch Hopkirka) i pewnie znalazłoby się jeszcze dużo dużo więcej przykładów.
Ostatnio modne jest albo zwrócenie uwagi na najnowocześniejsze metody naukowe (wspomniane już Kryminalne zagadki? Kości ?) albo na intuicję i inteligencję (Mentalista, Magia kłamstwa) a nawet postrzeganie pozazmysłowe (Medium). Najważniejsze, aby nie zanudzić widza i żeby chciał wrócić przed ekran telewizora? nowością jest też stworzenie nowego bohatera, którego według wszelkich danych widz powinien potępić a jednak tak się nie dzieje,?dlaczego? Bo sympatyczny psychopata Dexter swoje mroczne potrzeby i działania kieruje dla dobra ogółu eliminując ze społeczeństwa ?robaczywe jabłka?, z którymi to właśnie społeczeństwo nie bardzo sobie radzi przez ogrom przepisów i ograniczeń prawnych?