Rate this post

Hej 🙂

Dziś chciałabym napisać co nieco o rysunku realistycznym. To mój ulubiony styl rysowania, dlatego mam już jakieś pojęcie na ten temat. Jako przykład wybrałam rysunek przedstawiający Coco Chanel. W całości wygląda on tak:

czas: ok 30 godzin (możliwe, ze więcej)

materiały: ołówki KOH-I-NOOR, grafity w sztyfcie KOH-I-NOOR, gumka do mazania Factis

1. Szkic

W rysunku realistycznym bardzo ważny jest szkic. Gdy on jest źle wykonany to rysunku nie uratuje nawet misternie wykonane cieniowanie. By wykonać go poprawnie ja stosuję linie pomocnicze. Zaczynam od kilku prostych kresek i na ich podstawie buduję resztę (dokładny opis o tym jak odwzorowuje proporcje twarzy znajdziecie w notce:jak wykonać szkic). Wygląda to tak:

2.Cieniowanie

a. refleksy we włosach

Pierwszy raz do narysowania włosów użyłam gumki do mazania. Na zdjęciu, z którego rysowałam na postać padało ostre światło z lewej strony. Refleksy ułożyły się na włosach w charakterystyczny sposób. Fryzurę narysowałam tak jak zwykle rysuję włosy (można o tym przeczytać w notce:jak rysować włosy). Nastepnie wymazałam lewą stronę. Użyłam do tego zaostrzonej nożem gumki dobrej firmy. To bardzo ważne, ponieważ zwykła nie poradziłaby sobie z wygumowaniem ołówka 8B i prawdopodonie by go tylko brzydko zamazała.

b. fałdy na bluzce

Według mnie rysowanie materialu jest samo w sobie dość trudne. W wypadku tego rysunku sprawę dodatkowo skomplikował wzór na ubraniu. By ułatwić sobie rysowanie najpierw naszkicowałam sobie jak układa się materiał. Potem delikatnie zaznaczyłam sobie wzór na bluzce pamiętając o tym, że paski układają się w charakterystyczny sposób. By się nie pomylić podczas cieniowania lekko zaskreskowałam sobie ciemniejsze paski. Węższe paseczki wypełniłam ołówkiem 4B i poprawłam ołówkiem HB. Jasne pasy zaś ołówkiami HB, 3B i 4B. Na końcu znów przydatna okazała się gumka. Wymazałam nią plamy światła z lewej strony.

c. twarz

Twarz zamalowałam wyjątkowo starannie, by uzyskać wrażenie realizmu. Po raz kolejny gumka do mazania okazała się niezastąpiona. Kreskując twarz ominęłam miejsce, na które pada światło ale podczas pracy puste miejsce trochę się zatarło, więc odnowiłam tą biel. Gdybyście przybliżyli mocno twarz, to zobaczylibyście, że składa się z drobnych kreseczek. Starałam się ukryć ruchy ołówka ale nie do końca wyszło. Bardzo trudno jest uzyskać idealną gładkość. Na szczęście z daleka to nie wygląda już tak źle 🙂

d. tło

Pirwotnie tło miało wyglądać zupełnie inaczej. Chciałam by było szczegółowe i wyraźne. W trakcie rysowania zorientowałam się jednak, że wygląda to sztucznie, więc zrobiłam to czego nie powinno się robić- roztarłam tło chusteczką higieniczną. Zabieg ten wyszedł mi nadzwyczaj dobrze ponieważ tło rysowałam grafitami w sztyftach, ktore bardzo dobrze sie rozmyły. Potem wymazałam gumką (co ja bym bez niej zrobiła?) kilka plam światła i… znów wszystko roztarlam. W efekcie wyszło coś takiego:

Więcj o tym jak wykonać rozmazywane tło .

3. A na koniec chciałabym pokazać jak krok po kroku przebiegała moja praca:

To wszystko o tym rysunku. Coś więcej o temacie pracy można poczytać na stronie głównej bloga.

Tradycyjnie chciałabym zapytać o opinię na temat tutorialu. Czy jest przydatny? Czy nowy dział się podoba? Mam nadzieję, że udało mi sie napisać wszystko w miarę zrozumiałym językiem 🙂