Czy kolejny rok przyniesie nam zmiany w dystrybucji wiedzy i edukacji?

Internet, czyli miejsce rozrywki, gdzie możemy obejrzeć filmy i serialne online, gdzie możemy pograć w ulubione gry z innymi użytkownikami, gdzie korzystamy z portali społecznościowych, czatujemy ze znajomymi, a czasem i „randkujemy”. Ponadto internet, jako miejsce pracy, gdzie sprzedajemy (sklepy internetowe, aukcje internetowe), prowadzimy interesy, gdzie odbywają się transakcje oraz sieć w roli kompendium wiedzy o świecie, gdzie przeczytać możemy różnego rodzaju artykuły i znaleźć możemy poszukiwane informacje. Internet staje się centrum edukacji zarówno darmowej jak i płatnej, centrum gdzie możemy pozyskać niemal dowolną wiedzę. Funkcje i możliwości związane z wirtualnym światem, wymieniać można by bez końca, ponieważ w internecie możemy już dużo, a będziemy mogli coraz więcej.

W sieci możemy także z łatwością zrobić zakupy. Wspomniany już wcześniej sklep internetowy to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością wśród ludzi, co wcale nie dziwi zważywszy na zalety, jakie posiada shopping online. Możemy kupić w sieci praktycznie wszystko, co chcemy, mamy do dyspozycji nieograniczony asortyment towarów, a dodatkowo skupiony w jednym miejscu. Przeglądamy bowiem oferty sklepu, nie wychodząc z domu, wybrany towar natomiast dostarczany jest bezpośrednio do nas. Możemy także na spokojnie porównywać oferty różnych producentów, a ceny, jakie proponuje sklep internetowy naprawdę pozytywnie nas zaskoczą (nie wspominając o różnego rodzaju promocjach i rabatach przy większych zamówieniach lub dla stałych klientów). Konkurencja wirtualna ciągle rośnie, więc internetowi sprzedawcy muszą zachęcać do kupowania właśnie u nich.

Jako że żyjemy w społeczeństwie, w którym głównym towarem staje się właśnie informacja, toteż tej informacji na co dzień poszukujemy. Jednak czy sklep internetowy i sam internet daje nam również możliwości nabywania informacji, wiedzy? Czy kolejny rok przyniesie nam zmiany w dystrybucji wiedzy?

Postaram się odpowiedzieć na to niełatwe pytanie. Najpierw należy się zastanowić nad tym, skąd czerpiemy wiedzę, czyli jakie są źródła jej pozyskiwania. Odpowiedź jest oczywiście złożona. Wiedza (jako ogół informacji o świecie, które dodatkowo jesteśmy w stanie umiejętnie wykorzystać) nabywana jest przez nas bowiem już w początkowej fazie rozwoju, podstawowych wiadomości o świecie i rzeczywistości nas otaczającej, uczymy się od rodziców, starszego rodzeństwa, z telewizji, radia. Dopiero później uczymy się w szkole. Jednak wiedza nabywana w pierwszym etapie nie jest do końca obiektywna, jest to wiedza konkretnej jednostki, czyli raczej wiedza codzienna, zwyczajowa, zazwyczaj różna u różnych ludzi.

Szkoła podstawowa jest pierwszym miejscem, w którym dziecku przekazywana jest obiektywna wiedza o świecie. Wiedza naukowa, poparta wartościowymi publikacjami, badaniami. Kolejno dziecko uczy się w gimnazjum i dalej różnego rodzaju szkołach średnich i wyższych.

Czy zatem internet ma coś wspólnego z samym szkolnictwem? Oczywiście, że tak.

Obecnie coraz popularniejszy staje się tzw. e-learning, polegający na nauce online. W dzisiejszych czasach dzięki e-learningowi możemy ukończyć studia wyższe bez wychodzenia z domu. E-learning szczególną popularnością cieszy się bowiem właśnie w szkolnictwie wyższym. Oprócz tego, że istnieją wspomniane wcześniej wirtualne uniwersytety (Polski Uniwersytet Wirtualny), praktycznie każda dobra uczelnia wyższa ma w swojej ofercie możliwość uczestniczenia w wybranych zajęciach online, bądź dostęp do materiałów z zajęć, czy publikacji właśnie w sieci.

E-learning jest zdecydowanie przyszłościowy, ponieważ umożliwia naukę każdemu, kto takiej szansy normalnie nie ma, między innymi osobom niepełnosprawnym, upośledzonym albo takim, które mieszkają zbyt daleko potencjalnie wybranej uczelni i nie stać ich na opłacanie studiów, dojazdy czy zamieszkanie w innym mieście. Studia online są znacznie tańsze niż studia prywatne, czy zaoczne.

Oprócz szkoły, w której niepodważalnie nabywamy wiedzę, możemy ją pozyskiwać również przez różnego rodzaju szkolenia oraz kursy. Takie dokształcanie się przez internet cieszy się dużym uznaniem i coraz więcej ludzi z niego korzysta. Zalet kursów i szkoleń e-learningowych jest wiele. Po pierwsze, są one znacznie tańsze niż kursy „w realu”. Ponadto nie trzeba tracić czasu na dojazd w miejsce odbywającego się kursu. Co więcej, możemy przeprowadzać lekcje w dowolnym czasie, kiedy np. jesteśmy chorzy albo bardzo zapracowani, nie omijamy zajęć, a po prostu przekładamy sobie je na inny termin. Zdarza się również tak, że mamy czas, by materiał podgonić, a nawet ukończyć kurs szybciej, tutaj wszystko zależy od nas. Kursy online to również atrakcyjna propozycja dla pracodawcy, chcącego podszkolić swoich pracowników. Atrakcyjna między innymi ze względu na wspomnianą wcześniej niższą cenę oraz dowolność miejsca „uczestniczenia” w takim kursie, oczywiście musi to być miejsce z dostępem do internetu. Jest to znaczne ułatwienie, ponieważ pracownik może uczestniczyć w kursie np. dwa razy w tygodniu przez dwie godziny, w miejscu pracy. Z jednej strony dzięki temu pracownicy nie skarżą się na to, że muszą tracić dodatkowy czas na szklenia po pracy, a pracodawcy mają wgląd w to, jak dane szkolenie wygląda.

W jaki jeszcze inny sposób dostarczana jest nam wiedza? Oczywiście, uczymy się z różnego rodzaju publikacji, książek, czasopism. I również ten sposób pozyskiwania wiedzy jest obecnie możliwy za pomocą internetu. Po pierwsze, sklep internetowy, np. księgarnia online ma w swojej ofercie bogaty asortyment publikacji (w rozumieniu tradycyjnym, czyli po prostu książek, czasopism, itd.) do zakupienia.

Jednak udział internetu jest w tym sektorze obecnie większy. Mamy okazję korzystać z nowych form dystrybucji wiedzy „książkowej”, takich jak e-booki, możliwe do odczytywania zarówno na stacjonarnych komputerach oraz laptopach, jak i np. na tabletach czy smartfonach. To również asortyment, jaki proponuje nam niejeden nowoczesny sklep internetowy ukierunkowany na dystrybucję treści elektronicznych.

Jak wygląda zakup takich e-booków, które ma w swojej ofercie wybrany przez nas sklep internetowy? Otóż jest to niezwykle proste, płacimy za wybrany produkt (np. przelewem) sprzedającemu, a w odpowiedzi dostajemy dostęp do panelu pobierania, gdzie po autoryzacji możliwe jest pobranie pliku. Dzięki temu możemy cieszyć się nową książką, np. na swoim smartfonie, który posiada właśnie między innymi możliwość otwierania plików tekstowych. Jednak jeżeli smartfon nie jest dla nas zadowalający (niektórym niewygodnie się na nim czyta ze względu na dość małe rozmiary ekranu), zawsze możemy zdecydować się przykładowo na alternatywny tablet. Jest to przenośny komputer osobisty, urządzenie podobne do notebooka (ale mniejsze), z dodatkową funkcją ekranu dotykowego. Czytanie na nim jest naprawdę wygodne.

Dla bardziej leniwych, którym znudziło się tradycyjne czytanie, polecam również audiobooki, które z łatwością kupimy właśnie poprzez sklep internetowy, a dzięki którym będziemy na bieżąco z literaturą nas interesującą, bądź taką do której „przeczytania” jesteśmy zmuszeni. Audiobooki to nagrania publikacji czytane przez narratora. Słuchać ich możemy dosłownie wszędzie.

Obecnie mamy również możliwość korzystania z bibliotek cyfrowych, dzięki którym mamy dostęp do różnego rodzaju publikacji online, takich jak czasopisma elektroniczne, omawiane wcześniej e-booki, a także mapy, zdjęcia, itp.

Jak sami widzimy, internet daje nam naprawdę szerokie możliwości w zdobywaniu wartościowej i jakże cennej w dzisiejszych czasach informacji. Już nie tylko sklep internetowy, w którym możemy kupić publikacje tradycyjne, ale i dostęp do nowoczesnych e-booków, możliwość studiowania, uczenia się online, korzystania z biblioteki w sieci oraz rozwój osobisty poprzez wirtualne szkolenia i kursy. Każdy poszukujący wiedzy, znajdzie coś dla siebie w internecie, ponieważ możliwości w sposobie dystrybucji wiedzy są w dzisiejszych czasach ogromne, a dodatkowo ciągle rosną.

Zobaczymy, jakie jeszcze nowinki technologiczne i możliwości w dziedzinie edukacji przyniesie nam dopiero co rozpoczęty rok 2011.