Na początek garść informacji:
* każdy włos ma początek i koniec (ta informacja teraz wydaje się bezsensowna ale zaraz wyjaśnie o co mi chodzi)
* każde pasmo dobrze jest rysować osobno
* im bardziej lśniące włosy tym większy kontrast jest pomiędzy błyskiem
światła a resztą włosów
* włosy na czole zaczynają się delikatnie i stopniowo, a nie 'nagle’
* błysk światła na każdym z pasm znajduje się na innej wysokości
* włosy rysujemy tylko dobrze zaostrzonym ołówkiem

Ogólnie
Najpierw szkicujemy każde pasmo osobno. Czasem pasma rozdwajają się, czasem na siebie nachodzą:

Teraz każde pasmo cieniujemy kreskami, z których każda ma początek i koniec. Rysowanie włosów zygzakiem nie jest wskazane. Ciemne kreski wykonałam w tym wypadku ołówkiem 6B. Zostawiłam jaśniejsze miejsca na błysk światła:

Jasne miejsca wypełniłam najpierw lekko ołówkiem 3B (kreskami) a potem jeszcze poprawiłam HB:

W kolejnym kroku starałam się sprawić, by rysunek był bardziej realistyczny. Miejsca pomiędzy pasmami zaciemniłam ołówkiem 8B i dodałam kilka niesfornych włosów, które powyłaziły z fryzury:

Zobaczmy teraz różne typy włosów
* Ciemne, kręcone:

W szkicu do włosów kręconych dobrze jest podzielić je na jeszcze więcej pasemek niż w przypadku włosów prostych. Błyski światła są w takiej fryzurze zazwyczaj małe, i bardzo rozproszone ( o ile w ogóle są). Nie zrażajcie się plątaniną pasm. Wypełniajcie je jedno po drugim, nie śpiesząc się. To wymaga czasu.

2. Jasne, proste:

Włosy jasne rysuje się twardymi ołówkami (2H, HB). Pasma, które znajduja się w cieniu warto zrobić nieco ciemniej (np ołówkiem 2B). Można dodac też kilka ciemnych włosków między oświetlonymi pasmami. To da naturalny efekt.

3. Bardzo lśniące:

Światło odbijające się w błyszczących włosach tworzy bardzo jasne (lub wręcz białe) plamy. Kontrat jest dość duży ale jasne miejsca płynnie przechodzą w ciemne.

4. Bardzo jasne:

Bardzo jasne włosy są ledwo widoczne na swoim tle. Nie ma co za dużo kombinować: jeżeli na zdjęciu w miejscu fryzury jest wielka biała plama to… zostawmy to miejsce puste. Można dodać w ciemniejszych miejscach kilka pasemek ołówkiem HB ale to wszytko.

5. Odrosty:

Granica pomiędzy odrostem a farbowanymi włosami jest bardzo wyraźna. Odcienie nie porzechodzą płynnie jeden w drugi (jak w błyszących włosach).

Na koniec chciałabym polecic jeszcze tutorial Domeeny/Ilojleen dotyczący włosów.