Wyciągarka ręczna i elektryczna

Wyciągarka linowa, bo o nich mowa, to urządzenia dźwigowe, które służą do podnoszenia, przeciągania oraz przesuwania ciężkich przedmiotów. Urządzenia tego typu, stosowane są tam gdzie wymagane są duże wysokości podnoszenia. Używane są jako mechanizmy podnoszące w trakcie prac konserwacyjnych i montażowych, a także do transportu materiałów na terenie budowy filmiki erotyczne.

Wyciągarki linowe możemy podzielić na dwa typy: wyciągarki ręczne i elektryczne. Wyciągarki linowe ręczne obsługiwane są przez operatora, dzięki siły ludzkich mięśni, a przede wszystkim dzięki specjalnemu mechanizmowi (np. przekładni ślimakowej ten wysiłek jest zminimalizowany). Wyciągarki linowe mają z reguły mniejszy udźwig. Cała obudowa i elementy wyciągarki linowej ręcznej jest wykonana ze stali. Dzięki temu nie musimy martwić się, że nasz sprzęt obejdzie rdzą. Zaletą wyciągarki ręcznej są jej małe rozmiary oraz możliwość zamocowania na ścianie. Korba, za pomocą której można zawijać linę na wyciągarce posiada funkcję zablokowania, aby zatrzymać i zabezpieczyć ładunek na pożądanej wysokości. Ręczne wyciągarki oferują często dwie prędkości wciągania liny,co uzyskać można poprzez ustawienie odpowiedniego mechanizmu. Sprzęt bez przeszkód może pracować w temperaturze od -20 do +40 stopni Celsjusza.

Elektryczne wyciągarki linowe mają wbudowany elektryczny napęd, co znacznie ułatwia pracę operatora. Urządzenie tego typu może być zasilane przez sieć elektryczną oraz ładowana przez akumulatory. Dla zwiększenia bezpieczeństwa wyciągarki elektryczne często mają wykonania przeciwwybuchowe. Udźwig elektrycznych wyciągarek może wynosić nawet 10 ton, a długość liny może przekraczać 100 metrów. Wyciągarki linowe elektryczny najczęściej wykorzystywane są do pracy w pomieszczeniach.

Cięgno wyciągarki linowej to zazwyczaj lina o zwiększonej wytrzymałości. Najczęstsze zastosowanie wyciągarek linowych, oprócz placów budowy i remontowych to także przemysł motoryzacyjny. W urządzenie dźwigowe wyposażone są np. samochody pomocy drogowej. przydadzą się także na obiektach sportowych – do naciągania siatki na boisku do siatkówki lub na korcie tenisowym. Mają również zastosowanie w ubojniach, rzeźniach, na statkach, w przemyśle ciężkim i maszynowym.