David Beckham Soccer

W PeCetowym światku piłek nożnych niedobrze się dzieje. Wszechpotężna FIFA 2002 zasłużenie siedzi na królewskim tronie, nie mając po bokach ani jednego groźnego konkurenta. Piłkarski boom trwa za to na coraz bardziej popularnych konsolach.

MODA NA ANGLIĘ

Lada dzień konsola Playstation dorobi się gry z pomocnikiem Davidem Beckhamem w roli głównej. Choć ostatnio grzeje on ławę w przeżywającym kryzys Manchesterze, to jednak jak mało kto zasługuje na to zaszczytne miejsce. To przecież nietuzinkowy sportowiec i kapitan reprezentacji Anglii, a ślub z jedną ze Spicetek (Victorią), plakaty topless w pismach dla pań i fanklub założony przez jego fanki dowodzą prawdziwości twierdzenia, iż jest Gwiazdą przez duże G. Cóż to oznacza? Wokół takich ludzi w sposób naturalny skupia się uwaga mediów, gotowych napisać o wszystkim, co wiąże się z ulubieńcem tłumów. Starają się ja wykorzystać programiści firmy Rage. Tyle że to już bodajże szósty (po m.in. Garym Linekerze, Stevenie Gerrardzie i Michaelu Owenie) Anglik, który zdołał zaklepać sobie własną grę komputerową. Najwyraźniej mieszkańcy Francji – przypominam, kraju mistrzów Europy i świata, a także największych koncernów produkujących gry komputerowe – nie kochają aż tak mocno programów o tematyce futbolowej.

BECKHAM TO ZA MAŁO

Jednak sam Beckham, nawet poddany obróbce motion-capture, nie zapewni firmie Rage sukcesu. Nie zapewni jej też olbrzymi budżet reklamowy, sięgający półtora miliona dolarów. Najważniejsza jest bowiem grywalność, czyli to, co gra sama w sobie ma do zaoferowania. Autorzy David Beckham Soccer obiecują zaś ponad 200 najlepszych drużyn narodowych i klubowych z całego świata, wraz z aktualnymi, rzeczywistymi składami (przynajmniej w wersji na PSX) oraz garstką ukrytych zespołów historycznych, wybranych przez samego Spice-Boya. Do tego dojdzie tradycyjny zestaw rozgrywek (pojedynczy mecz, liga, puchar, mistrzostwa) oraz tutorial, w którym Beckham powie parę słów, o tym jak gra się w piłkę i jak należy wykonywać rzuty wolne. Profesjonalnym komentarzem zajmą się Ron Atkinson i Jonathan Pearce z brytyjskiej, radiowej 'Piątki', zaś sample z odgłosami stadionu zostały nagrane podczas autentycznych meczów piłkarskich. Gra w wersji dla konsoli Playstation ma mieć zręcznościowy charakter (niezwykle szybkie tempo rozgrywki), co nie oznacza jednak, że taktyka straci na znaczeniu. Ludzie z Rage dążą do tego, by ustawienie zawodników na boisku miało spory wpływ na ich zachowanie podczas meczu – zwłaszcza w zależności od taktyki przyjętej przez drużynę przeciwną.

DWIE PREMIERY, PRZERWA, DWIE PREMIERY

Gra w wersji na konsole Playstation i GameBoy Advance pojawi się w europejskich sklepach w końcu grudnia. Wkrótce później zostanie przeniesiona na sprzęt nowej generacji – Playstation 2 i X-Box – w tym przypadku premiery David Beckham Soccer przewidywane są na lato 2002, tj. czas, kiedy oczy całego piłkarskiego świata skupione będą na stadionach Korei i Japonii. Pojedynek z World Cup 2002 EA Sports zapowiada się więc naprawdę emocjonująco. Nie mniej niż mecz pomiędzy Polską a Argentyną!