Do tutorialu znalazłam zdjęcie Liv Tyler, na którym aktorka pięknie się uśmiecha.

A teraz zbliżenie na najbardziej istotny element:

1.

Na podstawie zdjęcia wykonałam szkic (więcej o tym jak szkicuję ze zdjęcia ). Liv ma akurat bardzo ładne, proste zęby, więc takie narysowałam ale jeśli osoba ze zdjęcia ma krzywe to do was należy decyzja czy przerysować je dokładnie czy „wyretuszować”. Jednak przy wybraniu drugiej opcjo istnieje ryzyko, że podobieństwo ucieknie.
Szkic wykonałam bardzo delikatnie i na kartce nie było go prawie widać, więc podczas skanowania zwiększyłam kontrast, żebyście mogli zobaczyć jak to wygląda.

2.

W kroku drugim delikatnie zakreskowałam wargi ołówkiem 6B. Na razie zrobiłam to niezbyt starannie, bo później zamierzałam to poprawić. Obszar wokół ust zacieniowałam ołówkiem HB- nadał się idealnie ze względu na jasny odcień.

3.

Zacieniowałam ołówkiem 2H zęby, zostawiając niezamalowane miejsca- to tam odbija się światło. Błysk jest wyraźny, ponieważ ślina nabłyszcza powierzchnię. Zęby, które leżą dalej znajdują się w cieniu, więc zrobiłam je nieco ciemniejsze. Szparki podkreśliłam tylko nieznacznie, bo na zdjęciu prawie ich nie widać. Częstym błędem u początkujących rysowników jest zbyt wyraźne eksponowanie tych miejsc. W efekcie postać na rysunku ma głupia minę a praca przypomina karykaturę.

4.

Dodałam więcej cieni na wargach (6B) i lekko wygładziłam skórę wokół ust ołówkiem HB.

5.

W tym kroku wydarzyło się najwięcej. W ruch poszły ołówki 8B i 7B. Nimi dokładnie zaciemniłam kąciki ust i przestrzeń pod zębami. Dodało to rysunkowi trójwymiaru. Potem wzięłam najtwardsze ołówki jakie miałam (HB i 2H) i poprawiłam nimi wszystkie elementy rysunku. Wszystko się ładnie wygładziło. Na samym końcu wymazałam bardzo malutkim kawałkiem gumki do mazania miejsca, w których odbija się mocno światło (na zębach i dolnej wardze).