Krok po kroku

Ile osób, tyle kształtów nosa. Wybrałam najbardziej klasyczny do przedstawienia go w wersji krok po kroku. No to lecimy:

1.

Zaczynamy oczywiście od szkicu. Linie kreślimy bardzo, bardzo delikatnie ponieważ w rzeczywistości nos nie posiada konturów. To gra cienia sprawia, że wydaje się wypukły. Dziurki możemy nakreslić nieco mocnej niż pozostałe kontury, ponieważ tam światło nie pada i zwykle jest dość ciemno. Pamiętajmy, że na zdjęciach robionych od góry dziórek wo góle nie widać. Na szkicu przerywaną linią zaznaczyłam sobie także grzbiet nosa lecz nie jest to konieczne.

2

W kroku drugim zajmujemy się wstępnym cieniowaniem. Wszystko zależy od miejsca, z którego pada światło. Ja wybrałam lekkie światło dzienne, padające z prawej strony. Cieniujemy więc bardzo delikatnie lewą stronę nosa i obszar obok. Zamalowujemy również spodnią część nosa, ponieważ tam też świato nie pada. Zwróćcie uwagę na to jak układają się cienie pod nosem.

3

Czas wzmocnić cieniowanie. Bierzemy ołówek 4B i przyciemniamy dziurki. Pamiętajcie o tym, by nie przyciskać zbyt mocno, bo wtedy wygladałoby to sztucznie, (przecież nie o taki efekt nam chodzi). Wzmacniamy wypukłości po lewej i delikatnie domalowujemy bardzo jasne cienie po prawej.

4

Teraz nadamy naszemu rysunkowi więcej realizmu. Ołówkiem 8B poprawiamy te najciemniejsze miejsca. Wyczucie bardzo wskazane. Podczas rysowania pewnie grzbiet nosa lekko się zatarł (nawet jesli nie zacieniowaliście go) i nabrał idelanego odcienia. By nadac jeszcze więcej realizmu wymażmy na sam koniec gumką to miejsce, na które światło pada najmocniej- czubek nosa. I nie przejmujcie się, jeśli ten zabieg wyjdzie zbyt wyraziście- w koncu ludzie nie są idealni, więc nos często lubi się błyszcześ właśnie w tym miejscu.

To tyle ode mnie. Chciałabym zaznaczyć, że rysowałam ten nos całkowicie z wyobraźni, bo w czasie mojej nauki rysowania napatrzyłam się na tyle nosów, że zdołałam je zapamiętać. Myslę, że mój tutorial bedzie przydatny do narysowania twarzy z pamięci. Oczywiście, gdy rysujemy na podstawie zdjęcia to odwzorowujemy kształt nosa i układ cieni właśnie z fotografii, a nie z mojego tutorialu.

Ustawienie twarzy a widok nosa

a. widok z przodu

fragment rysunku „Mike Dirnt

Widok z przodu jest tym najprostszym do narysowania. Nos jest symetryczny i widziany w całości.

b. widok lekko z boku

fragment rysunku „Autoportret 3”

fragment rysunku „Ela przy oknie”

Widać grzbiet nosa i jeden z boków. To ustawienie jes nieco trodniejsze od poprzedniego, bo wymaga zaakcentowania miejsca, w którym kończy się nos a zaczyna policzek. Widoczna jest tylko jedna z dziórek.

c. widok z profilu

fragment rysunku „Pocztówka znad morza”

W widoku z profilu można zobaczyć jaki typ nosa ma portretowana osoba (z garbkiem czy a’la 'skocznia narciarska’). Sam kształt nosa jest dość łatwy do narysowania. Problem może stanowić oddzielenie nosa od tła. Jeżeli jest ono w podobnym odcieniu to wystarczy nos narysowac bardzo szczegółówo i ostro a to, co znajduje się dalej bardzo rozmyć (tak jak to opisałam w notce ).

Dlaczego właściwe narysowanie nosa jest ważne? Bo to na jego podstawie najłatwiej wyznaczyć proporcje twarzy. Np. nos w najszerszym miejscu jest zwykle taki jak długość oka i odległośc między oczami. Ucho zaczyna się na tej wysokosci na której nos.